telefon (22) 55 69 300
03.04.2020

Aparat ortodontyczny – czy jego noszenie zmusi Cię do wykluczenia pewnych produktów z diety?

Podczas leczenia ortodontycznego należy bezwzględnie stosować się do zaleceń ortodonty. Jednym ze wskazań jest unikanie pokarmów mogących powodować dyskomfort, a nawet przyczyniających się do uszkodzenia aparatu. W trakcie noszenia aparatu nie trzeba rezygnować z większości pokarmów, są jednak produkty, których nie należy spożywać.

Co należy jeść na początku leczenia aparatem ortodontycznym?

Po założeniu aparatu ortodontycznego przez kilka dni możesz odczuwać ucisk, spowodowany rozszerzaniem się łuków zębowych. Nie ukrywajmy, początki nie są łatwe, dlatego możesz odczuwać niechęć do jedzenia. W pierwszych dniach z aparatem ortodontycznym polecane jest spożycie pokarmów płynnych, półpłynnych oraz stałych, lecz miękkich (np. bananów). Warzywa najlepiej zmiksować. Niech w diecie nie zabraknie jogurtów oraz sera białego w formie gładkiej pasty. Unikaj produktów z pestkami lub małymi cząstkami (jak wiórki kokosowe), które mogą wniknąć w przestrzeń pomiędzy zębami, a aparatem.

Co musisz wykluczyć z diety podczas leczenia ortodontycznego?

Kiedy sytuacja unormuje się, możesz wracać do spożycia standardowych potraw. Są jednak takie produkty, których warto unikać podczas całego procesu leczenia. Bezwzględnie zrezygnuj z twardych orzechów, cukierków w formie landrynek oraz słodyczy, które mogą przyklejać się do aparatu czy powierzchni zębów. Nie spożywaj krówek, karmelowych, lepkich batonów itp. Zrezygnuj z żucia gumy.

Leczenie ortodontyczne wymaga pewnych ograniczeń, które warto jednak zastosować, by przyspieszyć osiągnięcie zamierzonego efektu. Produkty, których należy unikać, to przede wszystkim artykuły twarde oraz kleiste. Na początku leczenia z pewnością będzie ich brakowało, jednak po krótkim czasie docenisz ich brak w diecie. Poszukaj ich zdrowszych zamienników.

Dostępność