telefon (22) 55 69 300
02.01.2020

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wykonanie licówek?

Założenie licówek to zabieg medycyny stomatologicznej, który pozwala w szybki sposób poprawić estetykę uśmiechu. Są bardzo dobrą opcją dla osób, które chcą zmienić kształt zębów, pozbyć się przebarwień, ukruszeń i diastemy, czyli przerwy między zębami. Protetyka stomatologiczna oferuje założenie licówek pacjentom, którzy wolą uniknąć bardziej inwazyjnych i droższych zabiegów. O czym należy pamiętać, decydując się na wykonanie tego zabiegu?

Kwalifikacja do zabiegu

Licówki to cienkie nakładki przyklejane do zębów, dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Ponieważ jednak istnieją przeciwwskazania do ich założenia, przed zabiegiem niezbędna jest kwalifikacja dentystyczna. Tym, co może nam uniemożliwić ich wykonanie, są między innymi duże ubytki i aktywna próchnica, rozległe plomby, poważne wady zgryzu, bruksizm (zgrzytanie zębami przez sen) oraz krótkie, małe zęby. Jeśli uzyskamy kwalifikację, powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do zabiegu. Polega ono na uprzednim wybieleniu zębów, usunięciu kamienia nazębnego i wyleczeniu ewentualnych ubytków. Następnie dentysta – o ile jest taka potrzeba – szlifuje powierzchnię zębów i pobiera wycisk, który pozwala na precyzyjne przygotowanie licówek dostosowanych do konkretnego uzębienia.

Jaki rodzaj licówek wybrać i jak utrzymać osiągnięty efekt?

Największe walory estetyczne mają licówki porcelanowe – są one niezwykle cienkie i nie wymagają inwazyjnego szlifowania zębów. Porcelana wykazuje podobne właściwości jak naturalne zęby – porównywalnie odbija światło, dlatego trudno odróżnić uzupełnienia protetyczne z porcelany od pozostałych zębów pacjenta. Można zdecydować się również na licówki wykonane z tańszych materiałów, np. kompozytu.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu efektu zabiegu, tuż po jego zakończeniu przez pewien czas powinniśmy unikać twardych pokarmów i gorących napojów. Oczywiście powinniśmy na co dzień dbać o dokładną higienę jamy ustnej i co pół roku odbywać kontrolę w gabinecie stomatologicznym.

Licówki pozwalają w mało inwazyjny i bezpieczny dla zdrowia sposób zadbać o estetykę uzębienia i pozbyć się wielu krępujących niedoskonałości. Te uzupełnienia protetyczne pozwalają osiągnąć naturalny efekt. To długotrwała inwestycja w zdrowie i piękny wygląd – jeśli odpowiednio o nie zadbamy, licówki posłużą nam przez wiele lat.

Dostępność