telefon (22) 55 69 300
04.12.2019

Czy leczenie zębów pod narkozą jest bezpieczne?

Praktyka dentystyczna wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu. Leczenie odbywa się bezboleśnie, a znieczulenie miejscowe jest bezpieczne i łatwo dostępne. Mimo to zdarzają się sytuacje nietypowe, w których wymagane jest znieczulenie ogólne (narkoza).

Kiedy warto pomyśleć o znieczuleniu ogólnym u stomatologa?

Narkoza podczas leczenia stomatologicznego nie jest standardowym rozwiązaniem. Jedną z przyczyn zastosowania tego typu znieczulenia może być skrajna postać dentofobii, czyli lęku przed zabiegami na fotelu dentystycznym. W tym wypadku stomatolog stara się jednak wyczerpać najpierw wszystkie inne możliwości, stosując np. gaz rozweselający (sedacja). Znieczulenie ogólne wykorzystuje się również w przypadku małych dzieci, które nie chcą współpracować z dentystą. Zastosowanie znieczulenia ogólnego często jest uzasadnione, kiedy leczeniu poddaje się osoby z niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami psychicznymi. Inne sytuacje, w których zaleca się narkozę to uczulenie na substancje zawarte w znieczuleniu miejscowym, silne stany zapalne nie poddające się działaniu takiego znieczulenia, a także wielogodzinne, skomplikowane zabiegi dentystyczne. Wysokiej klasy klinika stomatologiczna oferuje pacjentowi różne możliwości łagodzenia bólu, dostosowując je do jego potrzeb, preferencji oraz stanu zdrowia.

Bezpieczeństwo zabiegu

Aby zabieg w znieczuleniu ogólnym był w pełni bezpieczny, musi zostać poprzedzony konsultacją stomatologiczno-anestezjologiczną. Przeprowadza się dokładną diagnozę dolegliwości pacjenta oraz gruntowny wywiad lekarski, zleca wykonanie ortopantomogramu oraz badań laboratoryjnych krwi i moczu. Podczas kwalifikacji do zabiegu bierze się pod uwagę również ewentualne przeciwwskazania, takie jak choroby serca czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Leczenie zębów w pełnej narkozie wiąże się z obecnością lekarza dentysty oraz anestezjologa, a także asystentki stomatologicznej i pielęgniarki anestezjologicznej. Dbałość o bezpieczeństwo pacjenta wymaga, aby w gabinecie znajdowały się urządzenia do intubacji i wentylacji zastępczej, sprzęt do kontrolowania parametrów życiowych oraz tlen do ewentualnego podania.

Uwzględnienie powyższych wskazań i wytycznych sprawia, że narkoza w gabinecie dentystycznym staje się całkowicie bezpieczna. Jej stosowanie zaleca się jednak wyłącznie w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach.

Dostępność