Czym jest kieszonka dziąsłowa i co można zrobić z tym problemem?
Kieszonka dziąsłowa to szczelina w okolicy szyjki zęba, która może, po osiągnięciu głębokości patologicznej, wywoływać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są jej objawy i jak należy ją leczyć?
Czym jest kieszonka dziąsłowa?
Kieszonka dziąsłowa (zębowa) to szczelina, która znajduje się pomiędzy brzegiem dziąsła a jego przyczepem nabłonkowym. Jej głębokość określana jest specjalną sondą. Szerokość samej szczeliny nie powinna przekraczać 2-3 mm, a każdy większy rozmiar uznawany jest za patologiczny i wskazuje na zmiany chorobowe. Pojawia się wtedy często trudny do zniesienia ból.
Po czym rozpoznać problem?
Pierwszym zauważalnym objawem, który odczuwa pacjent, to dolegliwości bólowe. Dodatkowo dziąsła stają się zaczerwienione, a potem pojawia się krwawienie oraz widoczne odsłonięcie szyjek zębowych. Pacjent odczuwać może rozchwianie zębów i nieprzyjemny zapach z kieszonki dziąsłowej. Część osób skarży się także na ból zęba podczas opukiwania.
Jak leczyć kieszonkę dziąsłową?
Leczenie kieszonek dziąsłowych warto prowadzić pod opieką odpowiedniego lekarza – periodontologa. Proces leczenia tego schorzenia jest przeważnie wieloetapowy i jego celem jest wyeliminowanie bólu oraz wyciszenie procesu zapalnego.
Najważniejszym celem leczenia jest działanie przeciwbakteryjne. Pacjent poddawany jest zabiegom płukania kieszonek dziąsłowych przy zastosowaniu wody utlenionej, chlorheksydyny czy też nadmanganianu potasu. Jeśli lekarz stwierdzi obecność kamienia nazębnego pod dziąsłem, zalecany jest kiretaż, czyli zabieg usunięcia kamienia przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym. Zabieg ten pozwala także na podanie leków bezpośrednio do kieszonki, co poprawia ich działanie. Jeśli zaś występuje stan zapalny, lekarz wprowadza antybiotyk.
Poleca się także działania, które mają zmniejszyć ból, na przykład stosowanie płukanek ziołowych. Warto także zdecydować się na produkty przeznaczone do ochrony dziąseł – płyny i pasty zawierające chlorheksydynę.
Niezwykle istotna przy problemie kieszonek dziąsłowych jest także profilaktyka, w tym dbanie o prawidłowe nawyki higieniczne. Zęby należy myć regularnie za pomocą odpowiednio dobranej szczoteczki i pasty, ale także trzeba stosować nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej. Takie działania znacznie zwiększają szanse na utrzymanie zębów i tkanek przyzębia w dobrym stanie.