Dlaczego po leczeniu kanałowym warto zdecydować się na koronę zębową?
Odpowiednia higiena zębów jest niezbędna, aby cieszyć się naturalnie pięknym uśmiechem przez wiele lat. Czasem jednak okazuje się, że mimo odpowiedniej higieny i pielęgnacji potrzebują one leczenia. Bardzo często konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego, które polega na całkowitym usunięciu uszkodzonej miazgi zębowej z jego wnętrza. Taki ząb musi zostać odpowiednio zabezpieczony, aby przeciwdziałać jego dalszemu uszkodzeniu. Do tego celu wykorzystywane są tradycyjne sposoby (plomby) lub nowoczesne i zdecydowanie trwalsze, takie jak korony zębowe.
Czym jest korona zębowa?
Korona protetyczna to specjalna nakładka umieszczana na uszkodzonym zębie. Dobrze dopasowana do potrzeb pacjenta, wykonana z odpowiedniego tworzywa i profesjonalnie założona korona powinna posłużyć pacjentowi przez około 10-15 lat. Istnieje kilka rodzajów koron:
- Korony pełnoceramiczne, które są bardzo estetyczne i doskonale imitują prawdziwy ząb. Stosowane są w przypadku zębów przednich.
- Korony porcelanowe na podbudowie metalowej lub ceramicznej.
- Korony porcelanowe na podbudowie metalowej złota, stosowane przy bardzo zniszczonych zębach, ze względu na przeciwpróchnicze właściwości złota.
Kiedy warto zdecydować się na koronę zębową?
Zastosowanie korony zębowej zalecana jest szczególnie do rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym, gdyż są one po takim zabiegu na ogół mocno zniszczone i bardzo osłabione. Po usunięciu miazgi zębowej ząb staje się podatny na kruszenie i złamanie, ponieważ jego środek jest tak na prawdę pusty. Założenie na zęba korony zapobiega dalszemu uszkodzeniu zęba, dzięki równemu rozłożeniu nacisku na powierzchnię łuku, co znacząco zmniejsza ryzyko kruszenia i odłamywania się ścianek zęba leczonego kanałowo.
Zastosowanie korony zębowej po leczeniu kanałowym znacznie poprawi komfort życia, ponieważ osłabiony i zniszczony ząb będzie miał dodatkową ochronę, która zabezpieczy go przed ukruszeniem czy złamaniem.