Dlaczego trzeba leczyć próchnicę zębów mlecznych?
Zęby mleczne to pierwsze zęby każdego dziecka, które po kilku latach wypadają i zostają naturalnie wymienione na zęby stałe. Z tego powodu wielu rodzicom wydaje się, że nie wymagają one leczenia. Często zwlekają z wizytą w gabinecie stomatologicznym aż do momentu, kiedy dziecko wyraźnie cierpi. Jest to o tyle nieodpowiedzialne zachowanie, że zęby mleczne dokładnie tak jak zęby stałe, mogą stać się źródłem zarówno dolegliwości bólowych, jak i potencjalnym źródłem zakażenia organizmu.
Mleczne zęby do poprawki, czyli wady zgryzu
Zęby mleczne są bardzo podatne na próchnicę wieku dziecięcego. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu stałego kontaktu ze stosunkowo słodkim mlekiem matki oraz braku odpowiedniej higieny jamy ustnej w okresie niemowlęctwa. Zaniedbania w tym okresie życia mogą spowodować spore problemy w przyszłości. Warto już od najmłodszych lat kontrolować stan zębów u dzieci – zęby mleczne są znacznie bardziej podatne na rozwój próchnicy. Już u kilkuletnich dzieci mogą pojawić się ubytki w zębach. Trzeba przy tym również pamiętać, że próchnica przenosi się z zębów mlecznych na zęby stałe, a te mają posłużyć nam już do końca życia. Bardzo ważne jest zatem, by dentysta dla dzieci miał możliwość podjęcia odpowiedniego leczenia w jak najszybszym czasie.
Ale to nie wszystko. Nawet jeśli próchnica w mleczakach jest zaawansowana, podejmuje się leczenie kanałowe. Dlaczego? Wszystko po to, by utrzymać ząb aż do czasu, kiedy wypadnie naturalnie. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może spowodować, że szczęka i żuchwa nie wykształcą się prawidłowo. W przyszłości będzie to skutkować wadami zgryzu – stałe zęby nie będą miały wystarczająco dużo miejsca, by wyrosnąć we właściwym miejscu w szczęce, wyrżną się pod nieodpowiednim kątem lub będą stłoczone. Takie wady zgryzu będą w przyszłości utrudnieniem zarówno w rozwoju prawidłowej mowy, a z powodu zachwianej funkcjonalności, nawet w odpowiednim rozdrabnianiu pokarmów.
Odpowiednia higiena jamy ustnej to zdrowie całego organizmu
Warto również wiedzieć, że zaniedbana higiena jamy ustnej bardzo często jest przyczyną spadku odporności u małego dziecka. Stałe narażenie na wpływ bakterii i zmuszanie organizmu do walki z nimi sprawia, że dziecko może zdecydowanie częściej niż rówieśnicy chorować na przeziębienia, a ich leczenie może być trudniejsze.
Jak zatem widać, próchnica zębów mlecznych jest tak samo poważnym schorzeniem w wieku dziecięcym, jak i w wieku dojrzałym. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na stan uzębienia swojego dziecka oraz reagować w odpowiednim czasie. Szybkie podjęcie kroków pozwoli oszczędzić dziecku nie tylko dużo stresu, ale i cierpienia związanego z dolegliwościami bólowymi.