telefon (22) 55 69 300
04.05.2020

Dlaczego trzeba leczyć zęby mleczne? 3 główne powody

Stomatologia dziecięca skierowana jest nawet do kilkuletnich pacjentów, którzy powinni regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny w celu kontroli i ewentualnego leczenia zębów mlecznych. Zadaniem rodziców jest troska o dziąsła i zęby malucha już od pierwszych miesięcy jego życia, ponieważ stan mleczaków w znaczącym stopniu wpływa na wygląd i stan zębów stałych. Nieleczone choroby zębów mlecznych mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Oto główne powody przemawiające za tym, by leczyć „mleczaki”.

1. Zdrowe zęby mleczne – brak problemów z trawieniem

Wszystkie mleczaki wypadają dopiero w wieku szkolnym, a więc niemal przez całe dzieciństwo będą służyć dziecku w spożywaniu posiłków. Muszą więc być zdrowe i mocne, aby dziecko mogło prawidłowo przetrawić jedzenie. Nieleczone zęby mleczne, oprócz dolegliwości bólowych, mogą przyczyniać się do wywoływania problemów z trawieniem.

2. Nieleczone mleczaki mają wpływ na stan zębów stałych

Próchnica jest chorobą zakaźną, dlatego nieleczona przenosi się również na zęby stałe, które będą w przyszłości rosnąć chore, słabe i podatne na różnego rodzaju infekcje. Do tego mleczaki objęte chorobą, znacznie opóźniają wyrzynanie się zębów stałych, powodując poważne wady zgryzu i dolegliwości bólowe. Jeśli więc rodzice uważają, że oszczędzają, nie lecząc mlecznych zębów, to mogą być zaskoczeni kosztami, które czekają ich w przyszłości – związanymi z wizytami u stomatologa oraz ortodonty.

3. Próchnica może przyczynić się do poważnych powikłań zdrowotnych

Bakterie osadzające się na mlecznych zębach, przenoszą się również do krwi i znacznie osłabiają organizm dziecka, wpływając negatywnie na odporność, rozwój kości, a także zwiększając ryzyko stanów zapalnych nerek czy chorób serca.

Wymienione przykłady powinny skłonić rodziców do codziennego dbania o mleczne zęby swoich pociech tak, aby dentysta dla dzieci nie musiał leczyć, a w niektórych przypadkach usuwać mleczaków. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek problemy z uzębieniem dziecka, to należy od razu udać się do stomatologa, aby zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym.

Dostępność