telefon (22) 55 69 300
04.09.2019

Dlaczego warto zastąpić protezę ruchomą stałym uzupełnieniem protetycznym?

Nieuzupełnione braki w uzębieniu z czasem prowadzą do wielu negatywnych zmian w jamie ustnej. Najtańszym sposobem na uzupełnianie braków zębowych jest proteza ruchoma. Niestety, jej noszenie może wiązać się z pewnymi niedogodnościami, dlatego też warto zastanowić się nad alternatywą w postaci stałego uzupełnienia protetycznego.

Protezy ruchome mogą wypadać

Proteza ruchoma bardzo często bywa wybierana przez pacjentów, którym brakuje kilku zębów położonych obok siebie. Uzupełnienia takie zwykle są wykonane z akrylu. Niestety, ich bardzo poważną wadę stanowi fakt, że w niektórych przypadkach mogą wypadać. Protezy ruchome mocuje się przy pomocy metalowych elementów, takich jak klamry i podparcia przeciwdziałające siłom wtłaczającym. Nie zawsze możliwe jest idealne dopasowanie tych elementów, dlatego też proteza może przemieszczać się, a w niektórych wypadkach również wypadać. Ruszająca się proteza będzie wywoływała dyskomfort podczas przeżuwania pokarmów i stres w sytuacjach towarzyskich.

Przyzwyczajenie się do protezy ruchomej wymaga czasu i cierpliwości

Kolejnym minusem wyboru protezy ruchomej jest fakt, że przyzwyczajenie się do jej noszenia zwykle wymaga trochę czasu i cierpliwości. Na początku obecność obcego ciała w jamie ustnej może wywoływać poczucie dyskomfortu – dopiero z czasem język i wargi wyrabiają odpowiednie odruchy. Oczywiście, w niektórych przypadkach do protezy można przywyknąć nieco szybciej, w innych potrzeba będzie więcej czasu.

Protetyka zębów – wygodne i trwałe uzupełnienie protetyczne

W wielu przypadkach problemy związane z noszeniem ruchomej protez zębowych mogą być wyeliminowane, gdy zdecydujesz się zastąpić ją stałym uzupełnieniem protetycznym. Korony, mosty i implanty do złudzenia przypominają naturalne zęby. Pod względem wizualnym niczym się od nich nie różnią. Ich zaletą jest również trwałość – podczas gdy protezy ruchome trzeba wymieniać po około pięciu latach, stałe uzupełnienie protetyczne wystarczy nam na dziesięć lat lub dłużej.

Protetyka zębów oferuje różnorodne możliwości uzupełnienia braków zębowych. Jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić, o wiele lepszym rozwiązaniem niż proteza ruchoma będzie stałe uzupełnienie protetyczne. Korony, mosty i implanty są bardzo trwałe i doskonale spełniają swoją funkcję.

Dostępność