telefon (22) 55 69 300
14.10.2019

Ekstrakcja ósemki – czy zawsze należy usunąć „zęby mądrości”?

Proces wyrzynania się ósemek nie zawsze przebiega w sposób prawidłowy. Stomatolodzy często proponują swoim pacjentom ich ekstrakcję. Czy usuwanie ósemek zawsze jest konieczne? Jakie są dokładne wskazania do tego zabiegu?

Wskazania do zabiegu ekstrakcji ósemek

Ósemki, potocznie nazywane zębami mądrości, występują u około 75% populacji i należą do tak zwanych narządów szczątkowych. Oznacza to, iż nie pełnią ona żadnej istotnej funkcji. Nie sprawia to oczywiście, że w każdym przypadku należy je usuwać. Wskazania to np.:

  • Zaawansowana próchnica – zęby mądrości charakteryzują się dosyć nieregularnymi kształtami koron. Co więcej, są położone bardzo daleko w łuku zębowym. Utrzymanie ich we właściwej higienie może nastręczać dużych trudności. Dlatego zęby te są silnie narażone na rozwój zmian próchniczych. Te z kolei mogą prowadzić do zapalenia miazgi samych ósemek, objęcia próchnicą okolicznych zębów oraz zmian zapalnych w obrębie tkanek miękkich jamy ustnej.
  • Stany zapalne dziąseł – wyrzynanie się ósemek i zmiany próchniczne mogą skutkować nawracającymi stanami zapalnym dziąseł.
  • Ósemki zatrzymane – proces wyrzynania się ósemek może zatrzymać się na dowolnym etapie. U niektórych zęby te w ogóle nie przebijają się przez dziąsła. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one ulegać stanom zapalnym. Mogą również powodować ucisk na korzenie pozostałych zębów trzonowych.
  • Ósemki wyrzynające się w sposób nieprawidłowy – ósemki mogą wyrzynać się po nieprawidłowym torze. To z kolei sprawia, iż mogą one rozpychać pozostałe zęby i prowadzić do ich stłoczeń. W perspektywie skutkuje to pojawieniem się różnego rodzaju wad zgryzu wpływających na estetykę uzębienia oraz jego funkcjonalność.

Podsumowując, usuwanie ósemek przeprowadza się tylko wtedy, gdy istnieją ku temu konkretne wskazania. Jeśli zęby wyrastają prawidłowo i nie powodują żadnych dolegliwości, nie ma konieczności ich usuwania.

Dostępność