telefon (22) 55 69 300
17.02.2023

Jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci?

Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa są niezbędne do utrzymania zdrowego uzębienia. O stan zdrowia jamy ustnej dziecka należy zacząć dbać już w pierwszych dniach jego życia – pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji wynikających ze złej higieny. Według danych IPSOS, aż 76% dzieci w wieku 6-12 lat ma próchnicę, która wpływa szkodliwie nie tylko na zęby, ale także na cały organizm!

Kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej dziecka?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej pielęgnacja jamy ustnej powinna rozpocząć się już w pierwszych dniach życia dziecka. Należy regularnie oczyszczać błonę śluzową i wały dziąsłowe – można robić to za pomocą specjalnych akcesoriów dla niemowląt lub nawiniętej na palec czystej gazy czy bawełnianej chusteczki. Dzięki takiemu działaniu usuniemy resztki pokarmów z jamy ustnej oraz przyzwyczaimy dziecko do manipulacji w jej obrębie.

W momencie wyrżnięcia pierwszego zęba mlecznego do codziennej rutyny dziecka należy wprowadzić mycie miękką szczoteczką, która usuwa resztki pokarmowe oraz delikatnie masuje dziąsła. Należy także stopniowo ograniczać karmienie dziecka w nocy i podawać jedynie wodę. Istotne jest także gryzienie, dlatego wraz z pojawieniem się zębów należy wprowadzać coraz mniej rozdrabnianych pokarmów.

Jaką szczoteczkę i pastę wybrać?

Należy wybrać pastę przeznaczoną dla dzieci – ma ona niższe stężenie fluoru i przyjemny smak. Szczoteczka powinna mieć odpowiedni rozmiar, dostosowany do wielkości jamy ustnej oraz miękkie, zaokrąglone włosie. Warto wybierać kolorowe szczoteczki, które zachęcają do mycia zębów.

Kiedy iść na pierwszą wizytę do dentysty?

Pierwszą konsultację stomatologiczną należy zaplanować przed ukończeniem 1 roku życia dziecka. Lekarz skontroluje, czy wyrzynanie się zębów mlecznych przebiega w sposób prawidłowy. Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3 miesiące. Kolejną ważną wizytą jest ta, która odbywa się, gdy dziecko ma około 3 lat – posiada już wówczas wszystkie zęby mleczne. Stomatolog sprawdzi, czy właściwie się one rozwinęły i czy nie pojawiła się próchnica.

Jak prawidłowa dieta wpływa na zdrowie zębów?

Słodkie i oblepiające zęby przekąski źle wpływają na stan zębów dziecka. Należy ograniczać ich podawanie oraz dbać o to, by po zjedzeniu słodkości umyć zęby lub chociaż przepłukać je wodą, aby przywrócić odpowiednie pH w jamie ustnej. Menu dziecka powinno być bogate w warzywa i owoce oraz duże ilości nabiału. Do picia należy podawać głównie wodę, ograniczając słodkie lub kwaśne i gazowane napoje.

Dostępność