telefon (22) 55 69 300
12.05.2020

Jak dbać o zdrowie dziąseł?

Czy odpowiednio dbasz o zdrowie swoich dziąseł? Zdajesz sobie sprawę z tego, że nawet najdrobniejsze zaniedbania mogą w przyszłości doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych? Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i dlaczego warto regularnie kontrolować ich stan podczas wizyt u lekarza specjalisty.

Codzienna profilaktyka i odpowiednia higiena jamy ustnej

Nigdy nie zapominaj o szczotkowaniu zębów. Najlepiej czynność tę wykonywać po każdym posiłku, ale w przypadkach gdy jest to niemożliwe, warto sięgnąć po szczoteczkę przynajmniej dwa razy w ciągu dnia – najlepiej rano i wieczorem. Dodatkowo poświęć czas na wykorzystanie nici dentystycznej, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków. W ten sposób zapobiegasz paradontozie oraz innych chorobom dziąseł i zębów. Zwyczajna profilaktyka sprawia, że szansa na pojawienie się infekcji jest niższa.

Stosowanie specjalnych płynów do jamy ustnej

Doskonałym uzupełnieniem szczotkowania jest stosowanie płynów, które znajdziemy w sklepach oraz w aptekach. Hamują one rozwój bakterii, odświeżają jamę ustną i usuwają resztki pokarmów. Płyny zapobiegają powstawaniu próchnicy, eliminując przy tym szansę zapalenia dziąseł. Niektóre specyfiki chronią również przed aftami, drożdżakami oraz zapaleniami jamy ustnej. To niezwykle ważny element codziennej profilaktyki.

Dieta a zdrowie dziąseł

Odpowiednia dieta także wpływa na zdrowie dziąseł oraz zębów. Jeżeli chcesz uniknąć chorób dziąseł, warto w diecie uwzględnić witaminę D. Pamiętaj również o witaminie C – zapobiega krwawieniu dziąseł podczas szczotkowania i chroni szyjki zębowe.

Choroby przyzębia – co robić?

Czasami mimo wszelkich starań pojawiają się różnego rodzaju choroby przyzębia, podrażnienie dziąseł, a nawet nieprzyjemne zapalenia w jamie ustnej. Jak z nimi walczyć, aby maksymalnie zadbać o zdrowie dziąseł? W takich przypadkach, z pomocą przychodzi periodontolog.

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która skupia się chorobach przyzębia. Periodontolog zajmuje się leczeniem zapaleń dziąseł oraz zapaleń przyzębia, które bardzo często pojawia się u osób dorosłych. Do periodontologa udasz się także po to, by walczyć z rozwijającą się paradontozą.

Dostępność