telefon (22) 55 69 300
11.08.2020

Kiedy wykonuje się zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej?

Wszczepienie implantów zębowych jest coraz częstszym sposobem uzupełnienia braków w uzębieniu. Czasem przed wykonaniem tego zabiegu potrzebne jest podniesienie dna zatoki szczękowej. Dzięki temu implanty mogą znaleźć się we właściwym miejscu w szczęce. Na czym polega ten zabieg i jakie są wskazania do jego wykonania?

Zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej – na czym polega?

Podniesienie zatoki szczękowej jest zabiegiem mającym na celu podniesienie błony śluzowej zatoki. Zabieg ten może zostać zrealizowany  metodą zamkniętą lub otwartą. Ta pierwsza polega na wewnątrzzębodołowym uniesieniu zatoki w stopniu lekkim. W metodzie otwartej zaś wykonuje się dostęp do zatoki w bocznym odcinku szczęki po to, by zakończyć całość zabiegu wszczepieniem kości. Zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej może zostać połączony z wprowadzeniem implantów stomatologicznych, jeśli można uzyskać ich stabilizację na wstępnym etapie.

To, jaką techniką zostanie przeprowadzony zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej, jest zależne od lekarza dentysty. Może on również stwierdzić, iż nie istnieją wskazania do przeprowadzenia zabiegu.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu podnoszenia dna zatoki szczękowej

Zabieg tego typu jest przeprowadzany przed planowanym leczeniem przy użyciu implantów. Jednym ze wskazań może być utrata zębów w bocznym odcinku szczęki, jeśli u pacjenta występuje anatomicznie nisko schodzącą zatoka szczękowa. Taka sytuacja powoduje bowiem brak dostatecznej ilości kości pozwalającej poprawne wszczepienie implantów.

Podnoszenie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem, który należy przeprowadzić precyzyjnie. Proces ten zazwyczaj poprzedza wykonanie badania radiologicznego. Dzięki temu można dokonać oceny stanu wyrostka zębodołowego szczęki – ocenić jego wysokość i szerokość, jak również stan sąsiadujących zębów. W przypadku dojrzenia w zatoce stanów chorobowych, przed zabiegiem pacjent musi poddać się leczeniu laryngologicznemu. Kiedy zatoki będą już zdrowe, można dokonać bezpiecznego zabiegu podnoszenia dna zatoki.

Dostępność