Leczenie kanałowe – dlaczego warto zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem mikroskopu?
Leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem na ocalenie zęba i uniknięcie jego ekstrakcji. Zabieg wymaga od lekarza niezwykłej dokładności i precyzji. Wsparciem stomatologa w wykonaniu tego zabiegu jest zastosowanie mikroskopu operacyjnego.
Na czym polega leczenie endodontyczne?
Endodoncja to dział stomatologii, który obejmuje diagnostykę i leczenie chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne to inaczej leczenie kanałowe. Dokładny przebieg procedury zależy od przypadku, z jakim stomatolog ma do czynienia, ale wszystkie mają wspólne etapy.
Leczenie zęba kanałowo rozpoczyna się od znieczulenia okolic zęba. Następnie usuwana jest miazga zębowa z komory i korzeni kanałowych. Po zmierzeniu długości kanałów, następuje bardzo istotny etap ich opracowania przy użyciu narzędzi kanałowych i płynów dezynfekujących. Po wyczyszczeniu i osuszeniu kanałów wypełnia się je plastycznym materiałem, tzw. gutaperką, która ma za zadanie dokładne zamknięcie światła kanałów. Ostatni etap to odbudowa korony zęba.
Zalety leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu
Procedura z użyciem mikroskopu nie różni się zasadniczo od tradycyjnego leczenia kanałowego, jednak umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie pola zabiegowego i dostrzeżenie tego, co niewidoczne gołym okiem. Obszar zabiegowy w leczeniu endodontycznym wynosi zaledwie kilka milimetrów. Mikroskop operacyjny pozwala na uzyskanie obrazu powiększonego o 6 do 25 razy. Dzięki temu możliwy jest dokładny wgląd do wnętrza komory i kanałów zębowych, co ma szczególne znaczenie w przypadkach nieco bardziej skomplikowanych.
Wśród wskazań do leczenia z użyciem mikroskopu wymienia się:
- obecność wąskich i krętych lub anatomicznie nietypowych kanałów zębowych, często niewidocznych gołym okiem;
- niedrożność kanałów zębowych, np. na skutek zarośnięcia;
- leczenie zębów po urazach;
- leczenie w przypadku resorpcji korzeni lub niezakończonego rozwoju korzeni;
- leczenie zęba kanałowo po wcześniejszym, nieudanym leczeniu endodontycznym.
Skuteczność leczenia kanałowego w największym stopniu zależy od opracowania kanałów zębowych. Użycie mikroskopu pozwala na precyzyjne przeprowadzenie tego etapu. Ponadto mikroskop pozwala dostrzec pęknięcia dna komory zęba, które gołym okiem są niewidoczne. W trakcie trudnego zabiegu narzędzia endodontyczne mogą się zaklinować lub ulec złamaniu, wówczas obraz z mikroskopu również jest nieocenionym wsparciem dla lekarza, który musi je usunąć.
Leczenie zęba kanałowo z użyciem mikroskopu niesie korzyści zarówno dla lekarza jak i pacjenta. Bezpośrednio wpływa na jakość i skuteczność leczenia.