Leczenie ortodontyczne zębów – dlaczego jest tak istotne?
Każdy powinien chociaż raz w życiu odwiedzić ortodontę. Mimo tego, że w społeczeństwie jest coraz większa świadomość konieczności dbania o zdrowe zęby i jamę ustną, to w dalszym ciągu większość kojarzy to jedynie z lekarzem dentystą, a to spory błąd.
W jakim wieku powinno się rozpocząć leczenie ortodontyczne?
Nie ma górnego wieku, w którym już nie należy rozpoczynać leczenia ortodontycznego. Wiadomo, im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany i im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej można się spodziewać znaczącej poprawy oraz podniesienia komfortu życia. Piękny uśmiech to nie tylko kwestia zdrowotna, lecz także estetyczna, a jak wiadomo, w dzisiejszym świecie ogólna prezencja jest bardzo ważna niezależnie od zajmowanego stanowiska.
W przypadku dzieci odpowiedź nie jest taka oczywista. Rodzice często pytają, kiedy jest optymalny czas na wizytę u ortodonty z dzieckiem i większość specjalistów jest zgodnych, że dobry termin wypada mniej więcej w okolicach siódmych urodzin. Mimo to leczenie ortodontyczne dzieci w pewnych przypadkach powinno rozpocząć się zdecydowanie wcześniej. Kwalifikują do tego przede wszystkim choroby genetyczne ze zniekształceniami w obrębie twarzoczaszki. Wówczas odpowiednio wczesna interwencja może zapobiec poważnym problemom związanymi z aparatem mowy i żucia w przyszłości.
Warto mieć na uwadze, że leczenie ortodontyczne dzieci oraz nastolatków przebiega znacznie szybciej, a co ważniejsze, pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych rezultatów niż u osób, które rozpoczęły kurację w wieku dojrzałym.
Co powinno skłonić do wizyty u ortodonty?
Przeważnie pacjenci zgłaszający się na leczenie ortodontyczne nie są zadowoleni z linii swojego zgryzu bądź członka rodziny. Tymczasem ortodoncja zajmuje się nie tylko prostowaniem zębów, ale przede wszystkim leczeniem wszelkich wad zgryzu.
U dzieci pewne objawy mogą sygnalizować konieczność wizyty u ortodonty celem zasięgnięcia konsultacji u specjalisty. Należą do nich:
- występujące wady wymowy
- nadmierne zaciskanie zębów bądź zgrzytanie
- zęby przednie (tak zwane „jedynki”) nadmiernie wystające do przodu
- nadmierne szpary między zębami
- krzywo rosnące uzębienie dziecka
- przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej (m.in. próchnicą)
Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Przede wszystkim, leczenie ortodontyczne przebiega wielofazowo, dlatego licząc na zadowalający efekt należy uzbroić się w cierpliwość. Sam zabieg poprzedza konsultacja, podczas której jest zbierany obszerny wywiad zdrowotny z pacjentem. Ma to na celu jak najlepsze sprecyzowanie leczenia i dobraniu najbardziej odpowiednich technik i narzędzi. Następnie, podczas pierwszej wizyty ma miejsce badanie jamy ustnej. Przeważnie badanie obejmuje oględziny jamy ustnej na zewnątrz, wewnątrz, wykonanie zdjęcia RTG oraz pobranie wycisku.
Następnie, razem z pacjentem jest ustalany plan leczenia. Dobry ortodonta powinien upewnić się, że każdy etap jest dla pacjenta jasny i zrozumiały. Jeśli istnieje taka potrzeba, zakładany jest aparat. Na regularnych wizytach kontrolnych, odbywających się co cztery do sześciu miesięcy, lekarz ortodonta kontroluje postępy leczenia i w razie potrzeby wprowadza modyfikacje.
Zdjęcie aparatu nie oznacza jednak zakończenia kuracji! Równie ważne jest leczenie retencyjne, które ma za zadanie utrzymanie osiągniętego efektu przez długi czas. Nie należy go lekceważyć, gdyż w przeciwnym razie z trudem osiągnięte wyniku mogą ulec zaprzepaszczeniu.
Ortodoncja jako dziedzina nauki jest niezwykle istotna. Nie tylko może samodzielnie rozwiązać wiele problemów dotykających duży odsetek społeczeństwa, ale również być członkiem zespołu dentysta – ortodonta – chirurg. Nieleczone wady zgryzu, chociaż na co dzień nie dające poczucia znacznego dyskomfortu, w przyszłości mogą okazać się sporym problemem. Dlatego warto wcześniej odwiedzić gabinet ortodonty, by w myśl zasady zapobiegać, zamiast leczyć.