telefon (22) 55 69 300
14.12.2019

Licówki – sposób na szybką korektę estetyczną uśmiechu

Zdrowy i piękny uśmiech jest jednym z warunków wysokiej samooceny. Osoby borykające się z wadami zgryzu i przebarwieniami zębów często odczuwają dyskomfort i niepewność w kontaktach z innymi. Jednym z dostępnych rozwiązań, które pozwalają w szybki sposób poprawić wygląd uśmiechu, są licówki porcelanowe.

Czym są licówki porcelanowe?

Licówki to cienkie porcelanowe nakładki, które przykleja się do wargowych powierzchni zębów pacjenta. Wykonywane są ze specjalnych materiałów stomatologicznych (masy porcelanowej). Każdorazowo przygotowywane są na zamówienie i dopasowane do konkretnego zęba. Protetyka stomatologiczna oferuje pacjentom bardzo trwałe i odporne na odbarwienia licówki porcelanowe. Prawidłowo pielęgnowane będą służyć nawet kilkanaście lat.

Licówki – szybki sposób na piękny uśmiech

Samo założenie licówek zamyka się zazwyczaj w trakcie dwóch wizyt. Na pierwszej wizycie pacjent wybiera odcień licówek, a stomatolog pobiera wycisk szlifuje zęby pod przyszłe nakładki. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem. Następnie laboratorium protetyczne przygotowuje docelowe licówki. Zazwyczaj cały proces zajmuje nie więcej niż 10 dni. Na ten czas pacjent otrzymuje licówki tymczasowe. Na drugiej wizycie gotowe licówki porcelanowe przykleja się do zębów.

Kiedy wskazane jest założenie licówek?

Licówki porcelanowe zaleca się pacjentom z wadami estetycznymi zębów, których nie można usunąć leczeniem lub wybielaniem. Do najpopularniejszych wskazań należą:

  • przebarwienia odporne na zabiegi wybielania;
  • uszkodzenia zębów w skali uniemożliwiającej ich odbudowanie;
  • zniwelowanie diastemy;
  • nieestetyczny kształt zębów;
  • uszkodzone szkliwo,
  • niewielkie wady zgryzu.

Pamiętajmy przy tym, że licówki są dosyć delikatne – stosuje się je tylko w przypadku zębów przednich, co najwyżej od czwórki do czwórki.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Przed podjęciem decyzji o założeniu licówek pacjent wykonuje zdjęcie RTG i odbywa wizytę konsultacyjną. Stomatolog ocenia stan uzębienia i określa, czy konieczne jest przeprowadzenie leczenia. Jednocześnie stwierdza, czy nie ma przeciwwskazań do założenia licówek np. w przypadku bruksizmu czy zbyt obszernego uszkodzenia zębów. Przed wykonaniem zabiegu zalecane jest usunięcie kamienia i wybielenie zębów.

Nowoczesna protetyka stomatologiczna oferuje pacjentom korektę estetyczną w bardzo krótkim czasie. Wystarczą zaledwie dwie wizyty, by pozbyć się wielu problemów wpływających na wygląd naszego uśmiechu. Osiągnięty efekt jest naturalny, trwały i nie wymaga wprowadzenia specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dostępność