telefon (22) 55 69 300
14.09.2019

Most protetyczny – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Braki w uzębieniu mogą być dużym problemem estetycznym oraz znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście współczesna protetyka zębów jest bardzo rozwinięta i oferuje pacjentom wiele możliwości zastąpienia utraconego uzębienia. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie mostów protetycznych. Na czym polega to rozwiązanie oraz jakie są jego wady i zalety?

Dlaczego warto wypełnić braki w uzębieniu?

Utrata zębów ma negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. To z kolei przekłada się na obniżenie samooceny i utratę pewności siebie w kontaktach interpersonalnych. Oczywiście brak nawet jednego zęba prowadzi także do innych konsekwencji. Spośród nich można wymienić przemieszczenia się zębów sąsiadujących z luką, możliwość pojawienia się chorób dziąseł i zębów sąsiednich związanych z zaleganiem w luce resztek pokarmowych, utrwalanie się nieprawidłowych wzorców ruchowych żucia prowadzących do negatywnych zmian zachodzących w całym uzębieniu czy też zanik kości szczęki skutkujący zmianami rysów twarzy.

Protetyka zębów – dlaczego specjaliści polecają mosty protetyczne?

Mosty protetyczne są rozwiązaniem pozwalającym na trwałe uzupełnienie jedno- lub wielozębowych ubytków w uzębieniu. Składają się z koron protetycznych osadzonych na tak zwanych zębach filarowych oraz przęsła zawieszonego tuż nad dziąsłem imitującego pozostałe brakujące zęby. Mosty wykonane są najczęściej z porcelany na podbudowanie metalowej. Zapewnia im to bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną oraz pozwala na bardzo estetyczne odtworzenia wyglądu naturalnego uzębienia.

Podejmując decyzję o wykonaniu mostu protetycznego, należy pamiętać, że do jego wykonania konieczne jest oszlifowanie zębów sąsiadujących, które będą stanowić wsparcie dla całego uzupełnienia protetycznego. W przypadku braku wielu zębów, alternatywą może być wykonanie mostu na implantach, czyli tytanowych wszczepach wprowadzanych do kości szczęki.

Współczesna protetyka zębów pozwala zapomnieć o ewentualnych ubytkach zębowych i cieszyć się z pięknego, a co najważniejsze w pełni funkcjonalnego uzębienia. Dostępne rozwiązania pozwalają wykonać uzupełnienia protetyczne, które są trwałe, doskonale spełniają swoje zadania i trudno je odróżnić od naturalnego uzębienia.

Dostępność