telefon (22) 55 69 300
22.06.2020

Na czym polega leczenie zaciskania i zgrzytania zębami?

Mimowolne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami nazywane jest bruksizmem. Problem ten najczęściej pojawia się w trakcie snu i jest związany z nadmierną aktywnością mięśni żwaczy. Towarzyszy mu ból głowy oraz napięcie mięśni karku i pleców. Nieleczony bruksizm prowadzi do ścierania się koron, odsłaniania szyjek zębowych, a także zmian zwyrodnieniowych w żuchwie.

Szyny relaksacyjne w leczeniu bruksizmu

Leczenie bruksizmu umożliwiają szyny relaksacyjne typu Michigan lub NTI. Pierwsze z wymienionych są przeźroczystymi pełnymi, akrylowymi nakładkami na zęby. Wykonywane są dla każdego pacjenta indywidualnie na podstawie odcisku górnych i dolnych zębów. Szynę zakłada się na noc. Po jej nałożeniu zęby nie mogą się ze sobą stykać, co chroni korony i szkliwo przed ścieraniem. Regularne stosowanie osłony powoduje osłabienie mięśni żwaczy i eliminuje problem zaciskania szczęki i zgrzytania zębami. Szyny relaksacyjne typu NTI to niewielkie przeźroczyste akrylowe nakładki umieszczane na siekaczach, które redukują siłę nacisku szczęk, zmniejszając w ten sposób ból głowy i karku. Zauważalne efekty stosowania szyny są widoczne już po kilku dniach w postaci poprawy jakości snu i samopoczucia, a także uczucia komfortu i rozluźnienia w okolicy żuchwy.

Zastosowanie toksyny botulinowej

Innym sposobem leczenia bruksizmu jest zabieg wykorzystujący toksynę botulinową nazywaną potocznie botoksem. Polega on na wstrzyknięciu w mięśnie znajdujące się pod skórą odpowiedniej dawki tej substancji. Wywołuje ona kontrolowany i odwracalny paraliż mięśni. Zakończenia nerwowe przestają wysyłać impulsy, a mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć, co prowadzi do ich osłabienia i pozbycia się problemu zaciskania szczęki oraz zgrzytania zębami. Zabieg wykorzystujący toksynę botulinową jest bezbolesny i bezpieczny, a jego efekty utrzymują się przez 4-6 miesięcy. Może być stosowany jako samodzielna metoda leczenia bruksizmu lub uzupełnienie dla szyny relaksacyjnej. Przed wykonaniem zabiegu niezbędne jest przeprowadzenie konsultacji lekarskiej w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań.

Podsumowanie

Zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami to powszechna przypadłość, której nie należy bagatelizować. Wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala szybko pozbyć się problemu i uciążliwych dolegliwości z nim związanych.

Dostępność