telefon (22) 55 69 300
08.11.2022

O czym należy pamiętać podczas leczenia ortodontycznego?

Pacjenci coraz częściej decydują się na leczenie ortodontyczne, które nie tylko wpływa na estetykę uśmiechu, ale także pozwala:

  • zredukować wady zgryzu;
  • zachować w zdrowiu zęby ograniczając ich ścieranie;
  • właściwie dbać o higienę oraz zdrowie jamy ustnej;
  • zminimalizować lub zlikwidować dolegliwości bólowe związane z chorobami stawu skroniowo – żuchwowego.

Należy jednak pamiętać, że sukces leczenia zależy w dużej mierze od pacjenta – jego współpracy z lekarzem prowadzącym i przestrzegania zaleceń.

Higiena jamy ustnej

Podczas spożywania pokarmów resztki jedzenia gromadzą się w zagłębieniach i szczelinach aparatu, dlatego zęby należy myć po każdym posiłku i sprawdzać, czy wszystkie powierzchnie, a zwłaszcza okolice przydziąsłowe, zostały odpowiednio oczyszczone. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może prowadzić do powstania nieodwracalnych odwapnień wokół zamków oraz przerostów dziąseł, które utrudniają leczenie ortodontyczne. W dokładnym czyszczeniu zębów w czasie noszenia aparatu ortodontycznego pomogą szczoteczki jednopęczkowe i międzyzębowe oraz specjalne nici dentystyczne Super Floss.

Jedzenie, którego należy unikać

W czasie leczenia należy także zwracać uwagę na pokarmy, które spożywamy, ponieważ  nieodpowiednie mogą uszkodzić aparat, odrywając zamki lub ściągając z zębów pierścienie. Zdecydowanie należy ograniczyć słodycze – zwłaszcza te “ciągnące się” i oblepiające szkliwo. Szczególną ostrożność należy zachować podczas jedzenia twardych pokarmów np. orzechów czy migdałów oraz twardych warzyw i owoców  Na czas leczenia powinno się zrezygnować z żucia gumy.

Wizyty kontrolne

Często pacjenci nie stawiają się na wizyty kontrolne w wyznaczonym terminie i nie zgłaszają odpowiednio wcześnie uszkodzenia aparatu. Takie działanie może wydłużyć czas leczenia, a nawet sprawić, że aparat będzie wywierał działanie niepożądane. Na wizytę należy przynosić  szczoteczkę i pastę do zębów. Stosowanie się do zaleceń lekarza, regularne wizyty kontrolne i samodyscyplina są podstawą udanego leczenia ortodontycznego.

Dostępność