telefon (22) 55 69 300
25.03.2020

Pasta do zębów – z fluorem czy bez?

W ostatnich latach szeroko promowano zalety pasty do zębów wzgogaconej fluorem, a jeszcze do niedawna w szkole obowiązkowa dla wszystkich była fluoryzacja. Jednak odkąd panuje moda na zdrowe odżywianie i kosmetyki naturalne, częściej słyszy się opinie, że fluor jest szkodliwy dla naszego zdrowia. W związku z coraz większą popularnością past bez fluoru, wśród stomatologów rosną obawy o stan zdrowia jamy ustnej pacjentów. Jaką zatem wybrać pastę do zębów – z fluorem czy bez?

Fluor w pastach do zębów

Fluor to pierwiastek, który występuje naturalnie w glebie i źródłach wody – rzekach, jeziorach i oceanach. Fluorek sodu jest dodawany do past do zębów oraz produktów dentystycznych po to, by wzmacniać szkliwo zębów. Badania naukowców wykazały, że fluor zapobiega powstawaniu próchnicy i pobudza mineralizację zębów. Jak podkreślają dentyści, minerał ten jest bezpieczny dla zdrowia w odpowiednim stężeniu i wspiera leczenie profilaktyczne zębów.

Pasty do zębów bez fluoru

Pacjenci obawiają się, że ze względu na coraz większe ilości fluorków przyjmowanych z pożywieniem, stosowanie pasty z fluorem doprowadzi do przekroczenia dopuszczalnego stężenia w organizmie. Stąd poszukiwanie alternatywnych środków do mycia zębów i decyzja o wyborze past bez fluoru. Niewątpliwie pasty bez fluoru również zapobiegają próchnicy, z uwagi na zawartość jego zamienników, ale nie uchronią nas przed próchnicą w takim stopniu jak pasty z fluorem.

Najlepsza pasta do zębów dla dzieci

Troszcząc się o zdrowie jamy ustnej dzieci od pierwszych lat życia, rodzice stają przed dylematem, jaka pasta do zębów jest odpowiednia dla ich pociech. Stomatologia dziecięca i liczne badania naukowe wskazują, że fluor jest bezpieczny dla zdrowia dzieci i nic nie stoi na przeszkodzie, aby maluchy powyżej 3. roku życia myły zęby pastą z fluorem. Istotne, aby ta czynność odbywała się pod kontrolą rodziców i aby dzieci od najmłodszych lat były uczone wypluwania pasty.

Reasumując, nie ma przeciwwskazań do stosowania zarówno pasty z fluorem. Jeśli obawiamy się przedawkowania tego pierwiastka, warto sięgnąć po pastę bez jego zawartości w składzie. Pastę bez fluoru, jako rodzaj zabezpieczenia przed jego szkodliwym nadmiarem, powinny stosować przede wszystkim dzieci do 3. roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby starsze.

Dostępność