telefon (22) 55 69 300
23.10.2019

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym – kiedy przyprowadzić dziecko do stomatologa?

Pytanie o to, kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę do stomatologa, bardzo często niepokoi rodziców. Wielu z nich zwleka z tym zbyt długo, aż do czasu kiedy pojawiają się pierwsze ubytki lub dolegliwości bólowe. To duży błąd. O stan zębów i dziąseł dziecka należy bowiem dbać od samego początku. Kiedy po raz pierwszy przyprowadzić malucha do dentysty dla dzieci?

Pierwsza wizyta – tak szybko, jak to tylko możliwe

Według The American Academy of Pediatric Dentristy, o ile w okresie niemowlęctwa nie pojawią się żadne problemy z dziąsłami lub zgryzem, najodpowiedniejszym momentem na pierwszą wizytę dziecka w gabinecie stomatologa jest czas, kiedy rozpoczyna ono ząbkowanie. Jest to moment, kiedy dentysta dla dzieci może dokonać pierwszego rozeznania na temat stanu jego jamy ustnej. W czasie takiej wizyty lekarz może również sprawdzić, czy u naszego kilkumiesięcznego dziecka nie występuje wrodzona lub nabyta wada zgryzu, czy posiada ono zawiązki zębowe oraz czy nie występują już pierwsze objawy próchnicy zębów.

Niestety wśród wielu osób wciąż panuje przekonanie, że niemowlę nie może mieć problemów z zębami, ponieważ ich nie ma. Tymczasem okazuje się, że u wielu dzieci początki próchnicy pojawiają się już w okresie wyrzynania zębów mlecznych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dziecko pije mleko matki lub mleko modyfikowane z butelki – jeśli nie zadbamy o zachowanie higieny zębów i dziąseł, może dojść do rozwoju próchnicy.

Najważniejsza zawsze profilaktyka

Aby uniknąć sytuacji, kiedy małe dziecko już doświadcza problemów z uzębieniem lub nawet bólu, należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny jamy ustnej od pierwszego dnia życia. Mimo iż stomatologia dziecięca jest na tyle zaawansowana, by prowadzić leczenie bez bólu, to najważniejsza pozostaje jednak profilaktyka. Masowanie dziąseł oraz przemywanie ich z pewnością pomoże w usuwaniu resztek pokarmu, w dużej mierze mleka. Kiedy zęby zaczną się już wyrzynać, należy zaopatrzyć dziecko w pierwszą szczoteczkę do zębów, przeznaczoną specjalnie dla niemowląt.

Jeśli jednak jako rodzicom, zdarzyło się nam przeoczyć moment, w którym powinniśmy zaprowadzić dziecko na pierwszą wizytę do stomatologa, należy uczynić to jak najszybciej. Kilkulatka można zaprowadzić na wizytę adaptacyjną, gdzie dentysta opowie o higienie jamy ustnej oraz przeprowadzi pierwszy przegląd uzębienia. Najważniejsze jednak jest to, by oswajać dziecko ze stomatologiem już od pierwszych lat życia.

Dostępność