telefon (22) 55 69 300
24.02.2020

Przyczyny recesji dziąsłowych i sposoby ich pokrycia

Recesja dziąseł, to proces w wyniku którego dochodzi do odsłonięcia powierzchni korzenia zęba, które następuje w wyniku obsuwania się jego brzegu. Problem ten dotyka najczęściej  kłów oraz siekaczy. Rzadko recesja dotyczy zębów bocznych. W jej wyniku dochodzi do odsłonięcia szyjki zębowej oraz wydłużenia zęba. Recesja dziąseł stanowi problem zarówno estetyczny, jak i stomatologiczny, ponieważ może przyczyniać się do powstania wielu problemów zdrowotnych.

Jakie są przyczyny recesji dziąseł? 

Istnieje wiele przyczyn recesji dziąseł. Należą do nich między innymi nieodpowiednia higiena jamy ustnej, czyli na przykład zbyt rzadkie mycie zębów bądź nieodpowiednie dbanie o ich stan. Należy przez to rozumieć źle dobraną szczoteczkę do zębów, która posiada zbyt twarde włosie oraz zbyt duża siła nacisku, wywierana na zęby podczas ich szczotkowania. Przyczyną recesji dziąseł może być także stale utrzymujący się stan zapalny wokół określonego zęba, spowodowany pojawieniem się na nim płytki bakteryjnej. Recesję powoduje także zgrzytanie zębami, spowodowane stresem czy zimnem albo zaciskanie zębów, do którego dochodzi szczególnie podczas snu, choć zdarza się to również w sytuacjach codziennych, powtarzających się, takich jak na przykład praca w skupieniu. Powstanie recesji dziąseł jest także często związane z leczeniem stomatologicznym bądź nieprawidłowo wykonaną koroną protetyczną. Do recesji dziąseł może także dojść poprzez pojawienie się czynników autonomicznych, na które pacjent nie ma wpływu. Grupą szczególnie narażoną na powstanie tego zjawiska są palacze, którzy cierpią na nią statystycznie częściej.

Jakie są sposoby pokrycia recesji dziąseł? 

Niestety recesji dziąseł nie da się cofnąć. Jest to proces, który zachodzi w naszym uzębieniu na stałe. Istnieje jednak kilka zabiegów stomatologicznych, które są w stanie wyeliminować negatywne skutki występowania tego zjawiska. Dziedziną stomatologi, zajmującą się leczeniem dolegliwości dziąseł jest periodontologiaPeriodontologia umożliwia leczenie recesji dziąsła poprzez pokrycie go przeszczepem, wykonanym z własnej tkanki pacjenta, znajdującej się w podniebieniu. Zabieg często nazywany jest przeszczepem dziąsła. Przeprowadza się go w miejscowym znieczuleniu, a po kilku miesiącach można zaobserwować poprawę kondycji dziąseł oraz zasłonięcie szyjek zębowych.

Skutki recesji dziąseł można minimalizować również za pomocą takich zabiegów jak:

  1. Usuwanie kamienie nazębnego oraz wygładzanie powierzchni dziąseł – zabieg pozwala powstrzymać dalszą recesję dziąseł. Konieczne jest wykonanie kilku serii dwuetapowych zabiegów oraz stałe kontrolowanie czy recesja się nie pogłębia.
  2. Zabieg chirurgicznego oczyszczania dziąsła z kamienia nazębnego oraz wygładzenia powierzchni dziąseł – jest stosowany, kiedy metoda standardowa zawodzi i konieczne jest oczyszczenie tkanek, znajdujących się głębiej.
  3. Chirurgiczny zabieg regeneracji – polega na zaaplikowaniu do płata korzenia membrany, czyli białka, stymulującego odbudowę tkanek kostnych organizmu, jakimi są między innymi dziąsła.

Recesja dziąseł, to poważny problem stomatologiczny, który w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do wypadania zębów. W mniej skrajnych stanowi mankament estetyczny, który powinien budzić niepokój pacjentów. W razie wystąpienia recesji należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem i podjąć odpowiednie leczenie, aby choroba się nie pogłębiała. Warto także w odpowiedni sposób dbać o higienę zębów, aby nie doprowadzić do odsłonięcia szyjki nazębnej . Konieczne jest używanie szczoteczki o miękkim włosiu oraz regularne mycie zębów.

 

Dostępność

INFORMACJE DLA PACJENTÓW MAZOWIECKIEGO CENTRUM STOMATOLOGII Sp. z o.o.

 

Pacjenci przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 19.30 (ostatni pacjent o godz. 18.30),

 

W celu zagwarantowania maksymalnego bezpieczeństwa podczas realizacji usługi, stosujemy
poniższe zasady:

1) Proces rejestracji pacjentów rozpoczynamy od wypełnienia przez pacjentów tzw. Formularza
covid (pobierz) i przekazania go pracownikowi Rejestracji.

2) Pomiędzy przyjęciami kolejnych pacjentów wprowadzamy przerwy dezynfekcyjne. Są one
niezbędne w celu dokładnej dezynfekcji całego gabinetu i sprzętu medycznego, wymiany
powietrza w gabinecie oraz zmiany odzieży ochronnej przez zespół medyczny.

3) Całe nasze Centrum wraz ze sprzętem medycznym poddajemy dezynfekcji w ciągu nocy.

4) Personel gabinetu stomatologicznego (lekarze, asystentki, technicy RTG) wyposażony jest w
jednorazowe środki ochrony osobistej, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

5) Narzędzia i końcówki stomatologiczne sterylizujemy zgodnie ze stałymi standardami MCS Sp. z
o.o.: zawsze używamy sterylnych kompletów narzędzi.

6) Pacjentów umawiamy z zachowaniem odstępów między wizytami, aby zminimalizować liczbę
osób przebywających w poczekalni jednocześnie.

7) Przy wejściu oraz wewnątrz gabinetów zapewniliśmy pojemniki ze środkiem dezynfekcyjnym dla
pacjentów.

8) Prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości w kontakcie z Rejestracją, która dodatkowo jest
chroniona przez ekrany zabezpieczające.

 

Jednocześnie informujemy, iż w związku z aktualną sytuację epidemiologiczną, w trosce o Państwa
bezpieczeństwo, do każdej wizyty odpłatnej doliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 25 PLN, (w
przypadku leczenia w narkozie opłata wynosi 100 PLN).