telefon (22) 55 69 300
08.07.2020

Ukruszony ząb – i co dalej?

Ukruszenie zęba jest uszkodzeniem mechanicznym, które zdarzyć się może nawet podczas spożywania posiłków. Wizyta u stomatologa jest w takiej sytuacji konieczna i nagląca i to nie tylko ze względu na defekt estetyczny. Zaniechanie naprawy powstałego ubytku może doprowadzić do rozwoju chorób jamy ustnej i dolegliwości bólowych.

Dlaczego warto leczyć ukruszony ząb?

Ukruszony ząb wymaga w każdym wypadku pilnej interwencji lekarza stomatologa. Zaniechanie w tej kwestii może doprowadzić do poważniejszych schorzeń i bardziej kosztownego i długotrwałego leczenia. Odkryta miazga zębowa jest podatna na wnikanie bakterii, co sprzyja rozwojowi próchnicy i atakowaniu przez nią całej jamy ustnej. Ponadto niezabezpieczone szkliwo podatne jest na urazy termiczne i mechaniczne podczas spożywania posiłków.

Protetyka stomatologiczna zębów oferuje zabiegi, które są potrzebne nie tylko z punktu widzenia estetyki. To również zabezpieczenie przed ranieniem języka i wewnętrznej strony policzków przez ostre krawędzie zęba. Konsultacja ze stomatologiem pozwala również na szerszą diagnostykę przyczyny powstania ubytku. Może być to bowiem skutek:

  • niedoborów witaminy D,
  • martwicy zębów,
  • próchnicy,
  • kwasowej erozji szkliwa,
  • wad zgryzu,
  • wcześniejszych mechanicznych urazów (dotyczy to w szczególności siekaczy).

Na czym polega protetyka stomatologiczna zębów?

Protetyka zębów polega na uzupełnieniu powstałego ubytku, korekcie kształtu i zabezpieczeniu szkliwa przed próchnicą. Odbudowa zęba jest możliwa zawsze wtedy, gdy ma on zdrowy korzeń. Wobec tego nawet jeśli ząb ukruszył się prawie w całości, pozostawiając wyłącznie fragment w dziąśle, nadal możliwe jest jego zrekonstruowanie.

Podczas wizyty lekarz w pierwszej kolejności wygładza powierzchnię zęba, używając do tego pilnika, a następnie wykonuje fluorowanie, co ma na celu zwiększenie odporności szkliwa na działanie bakterii. Dopiero wówczas może przystąpić do przywrócenia wcześniejszego kształtu zęba. Wybrana metoda korekty zależna jest od wielkości ubytku. W przypadku szczególnie dużych ukruszeń stosuje się dodatkowo światłoutwardzalny kompozyt, licówkę lub koronę (w tedy przeprowadza się również leczenie kanałowe).

Ukruszony ząb naprawiany jest przez pacjentów głównie ze względów estetycznych. Tymczasem warto dokonać odbudowy przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Ubytek stwarza idealne warunki do wnikania w głąb miazgi bakterii próchnicowych, powstawania kolejnych uszkodzeń mechanicznych i termicznych, a także prowadzi do bolesnych zranień w obrębie jamy ustnej.

Dostępność