Wizyta u dentysty w czasie ciąży – o jakich zasadach pamiętać?
Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, kiedy w jej ciele zachodzi wiele zmian. Dotyczy to również jamy ustnej. Na skutek zmian w gospodarce hormonalnej organizmu mogą pojawić się np. problemy z dziąsłami, a poranne nudności i wymioty mogą zniszczyć szkliwo zębów. Z tego względu w czasie ciąży warto być pod stałą opieką stomatologa. Leczenie zachowawcze zębów jest w tym okresie bardzo wskazane, ponieważ nieleczone zmiany w obrębie jamy ustnej mogą negatywnie wpłynąć zarówno na zdrowie przyszłej matki, jak i dziecka.
Ciążowe zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia w ciąży
Według danych zebranych przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne, aż 90% kobiet będących w ciąży cierpi na zapalenie dziąseł, a u 12% występuje zapalenie przyzębia. Ciążowe zapalenie dziąseł polega na rozpulchnieniu, tkliwości oraz krwawieniu dziąseł, co może prowadzić do poważnych powikłań, nie tylko w obrębie jamy ustnej. PTP podkreśla, że choroby przyzębia stanowią jeden z czynników ryzyka przedwczesnych porodów oraz małej wagi urodzeniowej dziecka. Ciążowe zapalenie dziąseł jest, więc istotnym problemem, a każde nawet najmniejsze zmiany w obrębie jamy ustnej w tym szczególnym czasie warto skonsultować z periodontologiem.
Jak powinno przebiegać prawidłowe leczenie zębów w ciąży?
Jedną z głównych obaw kobiet w ciąży, które chcą zapisać się na wizytę u dentysty, jest wpływ znieczulenia oraz leków podawanych w czasie zabiegów na zdrowie dziecka oraz przebieg ciąży. Często są to obawy przesadzone, ponieważ współczesna stomatologia korzysta z rozwiązań bezpiecznych zarówno dla przyszłej matki, jak i jej nienarodzonego dziecka.
Regularne wizyty u stomatologa w czasie ciąży są wskazane, a kontrole dentystyczne nie stanowią ryzyka na żadnym etapie ciąży. Oczywiście przy każdej wizycie uprzedzamy lekarza, że spodziewamy się dziecka, zwłaszcza kiedy jeszcze tego nie widać. Jeśli chodzi o wszelkie zabiegi inwazyjne, takie jak leczenie kanałowe i leczenie zachowawcze zębów, to najlepiej wykonywać je w drugim trymestrze ciąży, kiedy poziom hormonów w ciele kobiety stabilizuje się.
Regularne wizyty u dentysty w ciąży to w dalszym ciągu sprawa kontrowersyjna i dla wielu kobiet nieoczywista. Należy uświadamiać przyszłe mamy, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz kontrole stomatologiczne w trakcie trwania ciąży.