telefon (22) 55 69 300
14.07.2020

Wybielanie a zdrowie zębów – czy zabiegi wybielające są bezpieczne?

Wybielanie zębów stało się ostatnio bardzo popularne. Pojawiają się coraz nowsze produkty przeznaczone do tego celu. Każdy chce mieć piękny, promienny uśmiech, z równymi i białymi zębami. Czy takie zabiegi są bezpieczne dla zdrowia nie tylko samych zębów, ale także całego organizmu?

Jak działają produkty wybielające?

Należy przede wszystkim rozróżnić produkty do wybielania zębów od produktów do ich oczyszczania. Te drugie są zdecydowanie mniej inwazyjne, ponieważ ich działanie opiera się na usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni zębów. Osad oraz przebarwienia spowodowane barwnikami z żywności, napojów lub leków można profesjonalnie usunąć u stomatologa, decydując się na piaskowanie lub skaling.

Produkty do wybielania polegają na działaniu substancji chemicznych – głównie nadtlenku mocznika oraz nadtlenku karbamidu. Wchodzą one w reakcje z substancjami czynnymi nagromadzonych ciemnych barwników i doprowadzą do ich utleniania, a tym samym rozjaśnienia. Na rynku dostępne są środki o różnych stężeniach substancji wybielających. Te o niższych wartościach, w granicach 5-10% dostępne są w aptekach i drogeriach i można z nich korzystać bez konsultacji z lekarzem. Preparaty o stężeniu w granicach 10-20% substancji można również stosować samemu, ale dopiero po odpowiednim dobraniu ich i zgodnie z zaleceniami stomatologa. Natomiast wysoko stężone preparaty (25-30%) dostępne są jedynie w ramach zabiegów przeprowadzanych u dentysty.

Czy wybielanie zębów szkodzi?

Teoretycznie substancje zawarte w środkach do wybielania zębów mogą powodować uwalnianie wolnych rodników do jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego człowieka. Te z kolei mają potencjalne działanie rakotwórcze. Jednak nasz organizm wyposażony jest w wiele mechanizmów antyoksydacyjnych, umożliwiających zwalczanie tych cząsteczek. Zatem działanie kancerogenne pozostaje wciąż w stadium hipotez i nie jest udowodnione badaniami.

Z pewnością jednak wybielanie zębów może mieć negatywny wpływ na stan ich szkliwa, powodując jego zmiękczenie i osłabienie. Toksyczne działanie może wykazywać także rtęć uwalniana pod wpływem nadtlenków, o ile zęby były leczone przy pomocy plomb amalgamatowych. Istnieje także ryzyko powstania przejściowej nadwrażliwości zębów oraz podrażnień dziąseł, zwłaszcza w przypadku stosowania nakładek, niedostosowanych do indywidualnego kształtu łuków zębowych.

Generalnie zabieg wybielania zębów nie jest szkodliwy, jednak nie powinien być wykonywany zbyt często. Warto również przeprowadzić go w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym pod okiem stomatologa, który wybierze metodę i odpowiednie środki, by uzyskać najlepszy efekt, nie podrażniając przy tym zębów.

Dostępność