telefon (22) 55 69 300
29.03.2023

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu w kącikach ust (zajadach)

Zapalenie kącików ust, zwane także zajadami, to problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Zajady to nadżerki przybierające postać bolesnych, drobnych pęknięć w kącikach ust. Chociaż zazwyczaj ich powstawanie nie jest związane z niczym poważnym i są łatwe do wyleczenia, to jednak mogą przynosić wiele dyskomfortu i bólu. Zapalenie kącików ust może mieć wiele przyczyn, w tym m.in. brak witaminy B2 i B12, infekcje grzybicze, choroby skóry, niedobór żelaza czy stan zapalny skóry.

Przyczyny zapalenia kącików ust

Najczęstszą przyczyną zapalenia kącików ust są niedobór witaminy B12 i B2 lub namnożenie w jamie ustnej bakterii i grzybów, dla których wilgotne i ciepłe środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju. Zajady towarzyszą także chorobom ogólnym takim jak anemia, zarażenie wirusem HIV, cukrzyca czy zespół złego wchłaniania. Często powstawanie zajadów jest ściśle związane z problemami stomatologicznymi. Mogą być one wynikiem niedostatecznej higieny jamy ustnej, próchnicy, niewyrżniętych zębów, bezzębia oraz krzywego zgryzu. Do zapalenia kącików ust może doprowadzić także nieprawidłowo obniżona powierzchnia zwarcia w protezach stomatologicznych, przez którą w kącikach gromadzi się ślina.

Objawy zapalenia kącików ust

Objawy zapalenia kącików ust są łatwe do zauważenia. Zazwyczaj występują one na obu kącikach ust i obejmują:

  • Suchą, popękana skórę w kącikach ust.
  • Uczucie pieczenia lub swędzenia w kącikach ust.
  • Czerwoną, obrzękniętą skórę w kącikach ust.
  • Początkową suchość w kącikach ust, która później przekształca się w wilgotną skórę.
  • Krwawienie lub owrzodzenie w ciężkich przypadkach zapalenia kącików ust.

Sposoby leczenia zapalenia kącików ust

Zawsze, gdy pojawi się problem z zajadami, należy skontaktować się z lekarzem, który po zdiagnozowaniu przyczyny, wdroży odpowiednią kurację.

Dostępność