telefon (22) 55 69 300
04.11.2019

Ciąża a leczenie zębów – o czym pamiętać?

Wiele kobiet w ciąży obawia się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jest to konsekwencją rozpowszechnionego niegdyś w społeczeństwie mitu, że w ciąży nie można leczyć zębów. Nic bardziej mylnego – kobiety spodziewające się dziecka powinny być pod stałą opieką stomatologa. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności można przeprowadzać potrzebne zabiegi stomatologiczne.

Leczenie zębów w czasie ciąży

Najbezpieczniejszym okresem do przeprowadzenia leczenia zębów jest drugi trymestr. Jednak w przypadku pojawienia się ogniska chorobowego czy bólu zęba należy się poddać leczeniu w każdym momencie ciąży. Rozwijający się stan zapalny nie jest obojętny dla zdrowia kobiety i dziecka. O konieczności podania leków decyduje lekarz stomatolog, który dostosuje je do stanu pacjentki.

Leczenie próchnicy zębów

Zaleca się, aby o wyleczenie zębów zadbać jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli jednak zachodzi taka konieczność, można poddać się leczeniu przez cały okres ciąży. Należy zrobić to jak najszybciej, ponieważ próchnica zębów szkodzi zarówno matce, jak i dziecku. Wykazano również, że niewyleczona próchnica może prowadzić do przedwczesnego porodu. Jeżeli zabieg wywołuje u pacjentki stres i ból, można go wykonać, stosując środki znieczulające bezpieczne dla dziecka.

Ciąża a leczenie kanałowe

Stany zapalne w obrębie miazgi zęba mogą przenosić się na cały organizm i stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Dlatego leczenie kanałowe należy przeprowadzić jak najszybciej. Zabieg będzie dla przyszłej mamy mniejszym obciążeniem niż utrzymujący się stan zapalny. Leczenie kanałowe wymaga wykonania zdjęcia rentgenowskiego, dlatego nie przeprowadza się go w pierwszym trymestrze ciąży.

Usuwanie kamienia i stany zapalne dziąseł

Jedną z charakterystycznych dolegliwości w ciąży jest krwawienie dziąseł. Przyczyną są zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Dziąsła ulegają rozpulchnieniu, codzienne szczotkowanie zębów może być bolesne – pojawiają się problemy z utrzymaniem należytej higieny jamy ustnej, co może skutkować kolejnymi dolegliwościami. Zagrożeniem dla stanu zębów są też nudności i wymioty, które powodują, że do jamy ustnej dostają się znaczne ilości kwasu solnego. Niszczy on szkliwo zębów, prowadzi do nadwrażliwości i zwiększa podatność na próchnicę.

Kobiety w ciąży powinny często odwiedzać gabinet stomatologiczny. Uzyskają tam profesjonalną pomoc w zakresie higieny jamy ustnej w czasie ciąży, w tym również porady co do wyboru preparatów, jakie można stosować w codziennej pielęgnacji zębów. Jeśli zaistnieje taka konieczność, stomatolog wdroży odpowiednie metody leczenia próchnicy.

Dostępność