telefon (22) 55 69 300
02.12.2022

Czy stan zębów kobiety w ciąży może mieć wpływ na jej nienarodzone dziecko?

Kobiety planujące ciążę, powinny w sposób szczególny zadbać o stan zdrowia swoich zębów. Próchnica, kamień nazębny, a nawet krwawiące dziąsła mogą zagrażać nienarodzonemu dziecku. Zabiegi stomatologiczne mogą być przeprowadzane w całym okresie ciąży, jednak najkorzystniejszym jest czas między 14 a 20 tygodniem ciąży.

Ciąża a próchnica

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że picie alkoholu czy palenie papierosów szkodzi nienarodzonemu dziecku, jednak nie każdy wie, że zaniedbania w jamie ustnej także mogą źle wpłynąć na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Szczególnie groźna jest zaawansowana próchnica dotykająca miazgi – w takiej sytuacji ząb przypomina otwartą ranę, a bakterie przenikają do krwi przyszłej mamy i tym samym, do organizmu dziecka. Kobiety, które nie pozbyły się ubytków próchnicowych przed zajściem w ciążę, koniecznie powinny udać się do stomatologa, który dobierze odpowiednią metodę leczenia. Przed zajściem w ciążę warto także usunąć kamień nazębny, który zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy i stanów zapalnych dziąseł.

Drażliwe dziąsła w czasie ciąży

W czasie ciąży niektóre kobiety zmagają się z drażliwymi dziąsłami, przez co ograniczają szczotkowanie i omijają podczas czyszczenia okolice przydziąsłowe. W takiej sytuacji najlepiej używać miękkiej szczoteczki lub szczoteczki sonicznej, które są delikatniejsze dla dziąseł. Brak dokładnego szczotkowania zębów może przyczynić się do powstania próchnicy już w dwa tygodnie!

Wpływ promieniowania rentgenowskiego
Aby dokładnie zlokalizować tworzące się w jamie ustnej procesy próchnicowe, konieczne może być skorzystanie z badań diagnostyki obrazowej. Należy pamiętać jednak o tym, że nie da się wykluczyć negatywnego wpływu promieniowania rentgenowskiego na rozwój dziecka, dlatego zdjęcie RTG należy wykonać przed zajściem w ciąże oraz informować o niej swojego stomatologa.

Dla kobiet w zaawansowanej ciąży niebezpieczne może być nawet długotrwałe korzystanie z fotela dentystycznego, który ze względu na swój specyficzny kształt może negatywnie wpływać na krążenie krwi przyszłej matki i dziecka.

Zakres niezbędnych zabiegów dla kobiet w ciąży

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej rekomenduje, iż zabiegi stomatologiczne dla przyszłych matek powinny obejmować:

  • Profesjonalne usunięcie złogów nazębnych
  • Przeprowadzenie niezbędnych ekstrakcji
  • Leczenie ubytków próchnicowych i ewentualne leczenie endodontyczne
  • Wdrożenie programu profilaktycznego w zakresie zapobiegania próchnicy oraz chorobom dziąseł i przyzębia
Dostępność