telefon (22) 55 69 300
15.10.2022

Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych wyróżniamy?

Na leczenie ortodontyczne decyduje się coraz więcej dorosłych pacjentów. Wynika to nie tylko ze względów estetycznych, ale także z powodu coraz większej świadomości społeczeństwa na temat konsekwencji nieleczonych wad zgryzu czy stłoczonych zębów.
Leczenie ortodontyczne może ograniczyć lub wyeliminować nadmierne gromadzenie się kamienia nazębnego, problemy ze stawem skroniowo – żuchwowym lub migreny, wynikające z nieprawidłowego zgryzu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele aparatów ortodontycznych, a rozwijająca się technologia pozwala na ciągłe ich udoskonalanie tak, by jak najmniej wpływały na psychiczny i fizyczny komfort pacjentów.

Aparat stały czy ruchomy?

Podstawowy podział aparatów ortodontycznych rozróżnia aparaty ruchome i stałe.

Aparat ruchomy może być samodzielnie wyjmowany i zakładany przez pacjenta, dlatego ważna jest współpraca z ortodontą i stosowanie się do jego zaleceń. Tradycyjny aparat ruchomy składa się z płyty akrylowej i drutów. Może zawierać także elementy dodatkowe, takie jak śruba, łuki czy sprężyna. Każdy model jest tworzony indywidualnie dla każdego pacjenta, po wcześniejszym wykonaniu odcisków szczęki. Ten typ aparatu zazwyczaj używany jest przez dzieci i młodzież, często służy także w leczeniu retencyjnym, czyli w celu utrzymania efektów po zdjęciu aparatu stałego.

Aparat stały zakładany jest przez ortodontę i noszony przez 24 godziny na dobę, aż do całkowitego wyeliminowania leczonej wady. Ten typ urządzeń stosowany jest u pacjentów, którzy posiadają już wszystkie zęby stałe. Działanie aparatu stałego polega na stosowaniu odpowiedniej siły, powodującej zmianę położenia zębów. Wyróżniamy kilka rodzajów aparatów stałych.

Rodzaje aparatów stałych

Klasyczny aparat ortodontyczny – składa się z:

  • zamków przyklejanych specjalnym klejem do powierzchni zębów;
  • pierścieni lub tub;
  • elementów elastycznych;
  • łuków.

Aparat samoligaturujący – ten typ również składa się z zamków i łuków, ale pozbawiony jest ligatur. Zaletami tego rozwiązania jest mniejsza siła nacisku niż w aparacie tradycyjnym, rzadsza konieczność wizyt w gabinecie ortodontycznym i ułatwienie utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Aparat lingwalny – różni się od pozostałych rodzajów sposobem montowania zamków i łuku. W tym przypadku, elementy aparatu umieszczane są na podniebiennej i językowej stronie zębów. Dzięki temu jest on niezauważalny. Wadą aparatu lingwalnego jest utrudniona higiena jamy ustnej i często występujące problemy z wyraźnym mówieniem.

Szukasz ortodonty w Warszawie? Mazowieckie Centrum Stomatologii oferuje nowoczesne i innowacyjne formy leczenia ortodontycznego, dostosowane do potrzeb każdego pacjenta.

Dostępność