telefon (22) 55 69 300
18.05.2020

Na czym polega piaskowanie zębów i jakie przynosi rezultaty?

Piaskowanie jest bardzo popularną metodą oczyszczania zębów z płytki nazębnej, która gromadzi się na uzębieniu. Brak systematycznego usuwania tejże płytki jest przyczyną próchnicy, paradontozy oraz chorób dziąseł, dlatego tak ważne jest, by wykonywać zabieg regularnie, pod okiem doświadczonego lekarza dentysty. Profilaktyka stomatologiczna to najprostsza droga do pięknego i zdrowego uśmiechu. 

Piaskowanie zębów – na czym polega zabieg?

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów? Do jego wykonania służy specjalny piasek dentystyczny, który pod dużym ciśnieniem rozpylany jest przez stomatologa w jamie ustnej pacjenta, w wyniku czego piasek dociera do wszystkich zakamarków, nawet tych trudno dostępnych. W czasie piaskowania płytka zostanie usunięta nawet z tych miejsc, do których nie docieramy podczas tradycyjnego czyszczenia zębów za pomocą szczoteczki. Kolejny krok to zasysanie resztek piasku, a wraz z nim nieestetycznej płytki nazębnej i szkodliwych bakterii. Ostatni etap to polerowanie zębów specjalną gumką lub szczotką, a następnie nałożenie na nie preparatu z fluorem, którego podstawowym zadaniem jest dodatkowa ochrona szkliwa.

Piaskowanie zębów – efekty zabiegu, wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania

Najbardziej widocznym efektem prawidłowo wykonanego zabiegu piaskowania są bielsze zęby. Niestety, ten sposób nie usuwa trwałych, wieloletnich przebarwień – w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się tradycyjne wybielanie zębów pod kontrolą stomatologa, który wybierze najbardziej bezpieczną metodę.

Zalecana częstotliwość piaskowania zębów to dwa razy w roku, a w przypadku palaczy i osób pijących dużo kawy i herbaty, co trzy miesiące. Zabieg nie tylko delikatnie wybiela uzębienie, ale również pozwala na uniknięcie dolegliwości spowodowanych działaniem bakterii gromadzących się w postaci płytki, a która finalnie może nawet doprowadzić do rozwoju próchnicy czy chorób dziąseł. Piaskowanie jest zabiegiem mało inwazyjnym i przeprowadzone we właściwy sposób, nie powoduje skutków ubocznych. Grupą, u której nie jest zalecane, są kobiety w ciąży, astmatycy, osoby posiadające choroby płucne lub uczulone na preparat używany w trakcie zabiegu.

Dostępność
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... X