telefon (22) 55 69 300
24.12.2019

W jakim celu wykonuje się lapisowanie zębów?

Wbrew rozpowszechnionym w naszym społeczeństwie mitom zęby mleczne trzeba leczyć. Ze względu na wiek pacjentów leczenie próchnicy może być jednak utrudnione np. przez brak współpracy dziecka ze stomatologiem. Jedną z możliwości leczenia zębów mlecznych zaatakowanych przez próchnicę jest lapisowanie.

Czym jest i jak przebiega zabieg lapisowania?

Lapisowanie polega na nałożeniu na powierzchnię zęba preparatu z azotanem srebra lub chlorkiem cynku. Przed wykonaniem zabiegu stomatolog dziecięcy delikatnie oczyszcza i osusza powierzchnię zęba. Preparat nakładany jest przy użyciu wacika – po 2-3 minutach ząb smaruje się substancją strącającą azotan srebra. W trakcie zabiegu nie wykorzystuje się wiertła, dlatego jest całkowicie bezbolesny dla dziecka. Leczenie będzie skuteczne, jeżeli będzie powtórzone trzykrotnie w odstępach tygodniowych. Po upływie trzech miesięcy ponownie przeprowadza się całą serię.

Jak działa lapisowanie?

Po nałożeniu preparat ulega reakcji chemicznej i tworzy na powierzchni zęba impregnat. Substancja zawarta w preparacie działa silnie bakteriobójczo i powoduje wyhamowanie postępującego procesu próchnicy. Wadą zabiegu jest jego efekt estetyczny – azotan srebra przebarwia leczony ząb. Zastosowanie chlorku cynku pozwala uniknąć tego efektu, niestety substancja ta jest zdecydowanie mniej skuteczna w walce z próchnicą.

W jakich wypadkach stosuje się zabieg lapisowania?

Lapisowanie jest alternatywą do tradycyjnego leczenia próchnicy zębów mlecznych. Wykonuje się je w sytuacjach, gdy nie jest możliwe założenie wypełnienia. Pamiętajmy o tym, że zabieg będzie skuteczny jedynie wtedy, gdy zmiany próchniczne nie będą jeszcze zbyt głębokie. Dlatego bardzo istotna jest regularna kontrola jamy ustnej dziecka i leczenie profilaktyczne zębów.

Lapisowanie nie wyleczy próchnicy zęba, a jedynie zatrzyma rozwój choroby. Zabieg należy traktować jako rozwiązanie czasowe aż do momentu, kiedy możliwe będzie wykonanie wypełnienia.

Lapisowanie nie przyniesie skutku, jeśli nie zmienią się codzienne nawyki związane z żywieniem i higieną jamy ustnej. Jeżeli pojawia się problem próchnicy to sygnał, że należy wprowadzić zmiany w tym zakresie. Warto pomyśleć także o leczeniu profilaktycznym zębów np. lakowaniu lub fluoryzacji.

Dostępność