telefon (22) 55 69 300
20.02.2023

Wszystko, co musisz wiedzieć o krwawiących dziąsłach!

Według badań aż ok. 50% Polaków boryka się z problemem krwawiących dziąseł. Zdecydowana większość osób bagatelizuje ten problem, co jest dużym błędem. Krwawiące dziąsła mogą być bowiem objawem chorób lub niedoborów.

Możliwe przyczyny krwawiących dziąseł

Krwawiące dziąsła to sygnał ostrzegawczy ze strony organizmu, którego przyczyn może być wiele. Jednym z głównych powodów jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Płytka bakteryjna, która jest odkładana w okolicy dziąseł, wywołuje zapalenie dziąseł objawiające się krwawieniem. Jeśli nasze działania, które powinniśmy rozpocząć od poprawy higieny, są nieskuteczne, należy udać się do dentysty celem oceny stanu zębów i dziąseł. Należy jednak pamiętać, że krwawienie dziąseł może być objawem wielu chorób, a nie każda z nich musi być ściśle związana ze stanem jamy ustnej.

Uszkodzenia mechaniczne

Popularną przyczyną krwawienia dziąseł jest mechaniczne uszkodzenie dziąsła poprzez nieprawidłową technikę szczotkowania, używanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem bądź mało precyzyjne i zbyt gwałtowne stosowanie nici dentystycznej.

Stan zapalny

Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest ich stan zapalny. Jest on wywołany przez bakterie, których nadmiar wraz z resztkami pokarmowymi odkłada się na linii dziąseł, początkowo jako płytka nazębna. Jeżeli płytka nazębna nie jest usuwana, z czasem ulega mineralizacji w kamień nazębny, a bakterie w nim bytujące poprzez drażnienie wywołują zapalenie dziąseł objawiające się krwawieniem.

Cukrzyca

Chorobą, której często towarzyszy krwawienie z dziąseł, jest cukrzyca.

Ludzie chorujący na cukrzycę są częściej narażeni na zakażenia grzybicze jamy ustnej, pleśniawki, a także stany zapalne dziąseł, którym może towarzyszyć krwawienie.

Anemia

Jednym z objawów niedokrwistości, poza zmęczeniem, osłabieniem i apatią, może być krwawienie dziąseł. Przyczyną anemii jest niedobór żelaza spowodowany dietą, jak i inne zaburzenia wewnątrz organizmu. Wyleczenie anemii może wyeliminować problem krwawienia dziąseł.

Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne w organizmie (np. wzrost poziomu progesteronu u kobiet w ciąży) prowadzą niekiedy do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz ich osłabienia, co sprawia, że dziąsła są rozpulchnione i wrażliwe na dotyk, a błony śluzowe mniej odporne na urazy.

Niedobory

Krwawienie dziąseł może być objawem niedoborów witaminowych, np. witaminy C i K. Przyczynami takich niedoborów może być źle zbilansowana dieta bądź długotrwała antybiotykoterapia.

Leki

Stosowanie niektórych leków może być przyczyną krwawienia dziąseł.

Takimi lekami są między innymi preparaty dla astmatyków, alergików, osób chorujących na padaczkę, nadciśnienie, przyjmujących sterydy bądź kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Choroby wątroby

Wątroba odpowiada m.in. za produkcję składników niezbędnych do prawidłowego krzepnięcia krwi. Schorzenia wątroby takie jak ostry stan zapalny lub marskość, w wyniku nieprawidłowej czynności wątroby, prowadzą do zaburzeń krzepnięcia, co może skutkować krwawieniem dziąseł.

Jak wyleczyć krwawienie z dziąseł

Aby cieszyć się zdrowymi dziąsłami należy przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty.

Odpowiednia szczoteczka do zębów

Stomatolodzy zalecają stosowanie szczoteczki o średniej twardości włosia. Osoby z wrażliwymi dziąsłami mogą używać szczoteczki miękkiej i regularnie ją wymieniać zawsze wtedy, gdy włosie zmieni kształt. Ważna jest też technika mycia – wykonywanie ruchów wymiatających.

Codzienne nitkowanie

Regularne nitkowanie umożliwia oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmu, do których szczoteczka nie dociera. Należy jednak pamiętać, aby wykonywać tą czynność uważnie i delikatnie.

Unikanie palenia papierosów

Dym papierosowy wysusza jamę ustną i szkodzi układowi odpornościowemu. Ponadto utrudnia proces gojenia, przez co dziąsła dłużej są wrażliwe. Co ciekawe, nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co powoduje brak sygnału ostrzegawczego dla pacjenta w postaci krwawienia dziąseł i jednocześnie utrudnia wczesne wykrycie choroby przyzębia.

Odpowiednia dieta

Dieta powinna być bogata w witaminy i minerały. Słodkie przekąski zamień na warzywa i owoce.

Regularne wizyty u stomatologa

Regularne kontrole stanu zębów i przyzębia oraz zabiegi higienizacyjne pomogą zadbać o zdrowie jamy ustnej oraz prawidłową higienę, której brak często jest przyczyną krwawiących dziąseł.

Dostępność