Wszystko, co musisz wiedzieć o opryszczce!
Opryszczka wargowa nazywana potocznie “zimnem” wywoływana jest przez wirusa HSV-1, którym większość z nas zaraża się w młodym wieku. Lekarze szacują, że zakażone jest ok. 80% światowej populacji! Wirus przez większość czasu pozostaje w stanie uśpienia i aktywuje się w przypadku spadku odporności, nadmiernego stresu, przemęczenia, menstruacji lub wahań temperatury.
Jak rozpoznać opryszczkę?
Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na wargach i w kącikach ust, czasem na podniebieniu. Przybierają formę niewielkich pęcherzyków wypełnionych płynem i otoczonych zapalną obwódką. Kiedy pęcherzyk pęka, uwidacznia się czerwona nadżerka, która z czasem blednie i zostaje pokryta żółtawym nalotem. Opryszczkom towarzyszy miejscowy ból, pieczenie i swędzenie. Po około 7 dniach nadżerki zaczynają się goić, tworząc strupki, które z czasem odpadają.
Jak można zarazić się wirusem HSV?
Wirus wywołujący opryszczkę roznosi się bardzo szybko. Łatwo możemy się nim zarazić przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Co ważne, do zarażenia dochodzi wówczas, gdy wirus jest w fazie aktywnej. Rozprzestrzenia się poprzez ślinę oraz kontakt ze zmienioną chorobowo skórą, dlatego może zostać przeniesiony podczas całowania, korzystania z tych samych sztućców i szklanek, przez współdzielenie kosmetyków, szczoteczki do zębów czy ręcznika.
Jeśli borykasz się z opryszczką, staraj się jej nie dotykać, nie zrywać strupków i nie wyciskać pęcherzy. Pamiętaj o częstym i dokładnym myciu rąk.
Wirus HSV a wizyta u stomatologa
Wirus HSV w aktywnej fazie jest zdecydowanym przeciwskazaniem do leczenia stomatologicznego. Podczas zabiegu może dojść do bolesnego podrażnienia zmienionych chorobowo miejsc i rozsiania się w jamie ustnej aktywnej postaci wirusa. Zainfekowana może zostać wówczas cała jama ustna i gardło. Wirus może przedostać się także do oczu, wywołując wirusowe zapalenie spojówki i rogówki oraz doprowadzając tym samym do uszkodzenia wzroku. Podczas wizyty z aktywną opryszczką pacjent może zarazić stomatologa, asystenta stomatologicznego oraz osoby oczekujące na wizytę.
Dla bezpieczeństwa swojego i innych zawsze odwołuj wizytę, gdy opryszczka nie jest w pełni wyleczona!