Jak często trzeba wymieniać protezę ruchomą?
W Polsce wielu ludzi po 50 roku życia ma już braki w uzębieniu. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Lekarze ostrzegają przed przeciążeniami stawu skroniowo-żuchwowego, nierównomiernym rozkładem sił działających na pozostałe zęby, problemami z wymową oraz żuciem i przełykaniem pokarmów, które nieodzownie pojawiają się, gdy tracimy zęby.
Proteza ruchoma – nie tylko dla seniorów
Wiele osób z zadowoleniem użytkuje ruchome uzupełnienia protetyczne. Protezy zębów mogą zastępować już pojedyncze ubytki, choć wiele osób nie decyduje się na to rozwiązanie. Przy niewielkich brakach zębowych stomatolodzy zalecają protezy szkieletowe, których konstrukcja jest solidniejsza niż protez osiadających. Opierają się one bowiem na własnych zębach pacjenta, przeciwdziałając zanikowi kości. Tradycyjne protezy osiadające znajdują zastosowanie przy bezzębiu i rozleglejszych ubytkach, ich zaletą jest także niższa cena.
Jak często wymieniać protezy stomatologiczne?
Protezy nie są niestety tak trwałe jak nasze własne zęby. Ich żywotność zależy w dużej mierze od sposobu, w jaki o nie dbamy. Codziennie należy je oczyszczać z resztek pokarmu, a nieużywane przechowywać w suchym pojemniku z odpowiednim przepływem powietrza. Mimo nawet najlepszej higieny na akrylu osadzają się bakterie, grzyby oraz przebarwienia. Do tego należy wziąć pod uwagę zmiany fizjologiczne zachodzące na kości wyrostka zębodołowego oraz na śluzówce. Płyta z tworzywa sztucznego nie dopasuje się do obniżonego poziomu zgryzu, przez co powstają wolne przestrzenie stanowiące idealne środowisko dla drobnoustrojów. Źle dopasowana proteza nie spełnia swojego zadania, powoduje podrażnienia, które z czasem mogą przerodzić się w stany przednowotworowe. Dlatego optymalnie protezy powinno się wymieniać co 3-5 lat.
Nowoczesna protetyka stomatologiczna wprowadza ułatwienia dla pacjentów, którzy chcą zadbać o swoje uzębienie, oferując stałe uzupełnienia protetyczne – korony i mosty na implantach. Mogą one zastąpić nie tylko pojedyncze braki, ale nawet pełne łuki zębowe. Choć nie są tanie, implanty stomatologiczne są bardzo opłacalne. Pozwalają uzyskać najlepsze efekty estetyczne, a przy tym mogą służyć nawet do końca życia.