telefon (22) 55 69 300
16.11.2022

Bonding – nowa usługa w Mazowieckim Centrum Stomatologii

Bonding to w ostatnim czasie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Jego popularność wynika z możliwości diametralnej metamorfozy uśmiechu przy niewielkim nakładzie finansowym. Jeśli chcesz w nieinwazyjny sposób zmienić wygląd swoich zębów, w naszym Centrum w Warszawie możesz skorzystać z zabiegu bondingu.

Czym jest bonding?

Bonding to sposób służący do mocowania kompozytu na szkliwie. Dzięki niemu zęby zyskują nowy, bardziej estetyczny kształt i wygląd. Do bondingu wykorzystuje się żywicę kompozytową, która doskonale trzyma się szkliwa. Zabieg ten jest nieinwazyjny lub małoinwazyjny – wymaga jedynie wytrawienia zewnętrznej warstwy szkliwa, by zyskało ono porowatą strukturę i tym samym – lepszą przyczepność.

Wykonanie bondingu jest dla pacjentów bezbolesne, dlatego też nie wymaga znieczulenia.

Zabieg jest kilkuetapowy, jednak całość można wykonać podczas jednej wizyty ,stosując system wiążący tzn.: najpierw oczyszcza się ząb, wytrawia lekko szkliwo, usuwając tzw. osłonkę nabytą, a następnie nakłada bond i właściwy kompozyt. Na końcu uzupełnienie utwardzane jest lampą UV i polerowane.

W jakich przypadkach bonding sprawdzi się najlepiej?

Bonding ma wiele zastosowań dzięki temu, że kompozyt można dowolnie formować i odpowiednio dopasować do odcienia zębów pacjenta. Świetnie sprawdzi się u pacjentów z nierównymi brzegami zębów lub przebarwionym szkliwem, ułamanym bądź pękniętym zębem czy przy miejscowych uszkodzeniach takich jak np. ubytki klinowe przy szyjkach. Dzięki niemu można także zamknąć diastemę, poszerzyć  lub wydłużyć zbyt krótką koronę zęba.

Materiał kompozytowy używany do bondingu świetnie naśladuje naturalne uzębienie, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają żadnego dyskomfortu, związanego ze zmianami w jamie ustnej.

Przeciwskazania do zabiegu

Przeciwskazaniami do zabiegu są: próchnica, stany zapalne dziąseł, alergia.

Trwałość bondingu

Trwałość bondingu szacuje się na ok. 5 lat. Należy odpowiednio dbać o zęby po zabiegu, ponieważ mogą się one kruszyć lub odbarwiać – konieczne jest codzienne mycie ich pastą do zębów za pomocą szczoteczki i nitkowanie, a także stosowanie płynów do higieny jamy ustnej.

Dostępność