telefon (22) 55 69 300
02.08.2020

Częściowy aparat stały – kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?

Prawidłowy zgryz to nie tylko piękny uśmiech, ale również ważna kwestia zdrowotna – zdrowsze zęby, łatwiejsze zachowanie higieny i brak problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Aparaty ortodontyczne umożliwiają wyprostowanie zębów i wyeliminowanie większości wad zgryzu. W zależności od specyfiki danego problemu, należy dopasować odpowiedni rodzaj aparatu. W jakich sytuacjach sprawdzi się częściowy aparat stały?

Częściowy aparat stały – czym się charakteryzuje?

Aparaty ortodontyczne stałe są trwale mocowane do zębów – zdejmujemy je dopiero po zakończeniu leczenia. W wielu przypadkach wada dotyczy całej szczęki, jednak niekiedy źle ustawione są tylko pojedyncze zęby. Właśnie wtedy przydaje się aparat częściowy stały. Zamki przytwierdzane są jedynie do problematycznych zębów. Dzięki temu cena aparatu jest niższa, zachowanie higieny jamy ustnej łatwiejsze, a dyskomfort związany z leczeniem znacznie mniejszy.

Częściowy aparat stały we wczesnym leczeniu ortodontycznym

Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego może uchronić przed pogłębianiem się wad zgryzu i nieprzyjemnymi tego konsekwencjami. Klasyczne aparaty ortodontyczne zakładane są u dzieci dopiero wtedy, gdy nie mają już one zębów mlecznych. Istnieje jednak rozwiązanie – aparat częściowy 2×4 – które umożliwia prostowanie zębów przy uzębieniu mieszanym, stałym i mlecznym. Zamki mocuje się do czterech przednich zębów, a także do szóstek. Taki aparat umożliwia poprawę ustawienia przednich zębów w przeciągu kilku miesięcy, a więc w stosunkowo krótkim czasie.

Przed założeniem aparatu – co warto wiedzieć?

Decyzję o doborze typu aparatu podejmuje ortodonta – jest to kwestią indywidualną i zależy od typu wady zgryzu. Przed założeniem aparatu częściowego, podobnie jak przed założeniem aparatu na cały łuk zębowy, należy koniecznie wyleczyć wszystkie zęby u dentysty. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie niektórych zębów. Decyzję podejmie specjalista. Pierwsze dni po założeniu aparatu mogą wiązać się z bólem, dyskomfortem i utrudnieniem w przyjmowaniu pokarmów. Te odczucia dość szybko mijają, niestety, trzeba być gotowym na przeżywanie ich ponownie po każdej wizycie kontrolnej.

Aparat częściowy stały to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują korekcji ustawienia tylko niektórych zębów. To inwestycja w poprawę naszego zdrowia, ale również samopoczucia, wyglądu i pewności siebie. Choć leczenie wymaga sporych nakładów finansowych, efekty są satysfakcjonujące.

Dostępność