telefon (22) 55 69 300
14.01.2020

Czy osoby dorosłe mogą zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Ze względu na wzrost świadomości o korzyściach płynących z założenia aparatu ortodontycznego, wiele osób dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne. Przyczyną jest tutaj nie tylko chęć osiągnięcia estetycznego uśmiechu, ale również troska o dobrą kondycję dziąseł i uzębienia. Czy osoby dorosłe mogą zdecydować się na aparat ortodontyczny stały?

Leczenie ortodontyczne a wiek pacjenta

Leczenie ortodontyczne jest możliwe w każdym wieku. Chociaż podjęte w wieku dziecięcym trwa najkrócej i daje najlepsze rezultaty, to może być z powodzeniem rozpoczęte również u osób, które zakończyły już etap wzrostu. Warto jednak liczyć się z faktem, że dorosły, który podejmuje leczenie stałym aparatem ortodontycznym, będzie nosił go znacznie dłużej, a uzyskane z jego pomocą rezultaty nie zawsze będą pełne. Dzieje się tak dlatego, że kości czaszki, żuchwa i szczęka osoby dorosłej nie są już tak elastyczne i podatne na modyfikacje. Co więcej, ugruntowane na swojej pozycji stałe zęby oraz trudne do wyeliminowania nieprawidłowe nawyki sprawiają, że nawet po zdjęciu aparatu konieczna okazuje się dalsza retencja, która pomoże utrzymać uzębienie w nowej, właściwej pozycji.

W jakich przypadkach warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne w wieku dorosłym?

Na leczenie ortodontyczne powinien zdecydować się każdy dorosły, jeśli wady zgryzu przeszkadzają mu w codziennym życiu i wpływają na obniżenie jego komfortu, na przykład poprzez obniżenie samooceny czy brak pewności siebie. W przypadku stłoczeń lub niewłaściwej rotacji zębów aparat ortodontyczny stały z pewnością pomoże w ustawieniu uzębienia w sposób prawidłowy i poprawi estetykę uśmiechu. Leczenie ortodontyczne jest wskazane również jako część leczenia przedprotetycznego. Wtedy aparat pozwala na przesunięcie zębów i stworzenie niezbędnego miejsca na odtworzenie braków w uzębieniu za pomocą implantów lub innych rozwiązań protetycznych. Konsultację ortodontyczną zaleca się również osobom, które cierpią na bóle głowy, bóle mięśni twarzy i karku oraz bóle okolic stawów skroniowo-żuchwowych. Mogą one bowiem wskazywać na wady zgryzu, które także leczy się przy pomocy aparatu ortodontycznego.

Nigdy nie jest za późno, aby zatroszczyć się o zdrowie i estetykę swojego uzębienia, dlatego nawet osoby dorosłe mogą zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego stałego, który wyeliminuje problem stłoczeń i wad zgryzu, wpływających negatywnie na komfort codziennego funkcjonowania.

Dostępność