Czym jest dentofobia i jak skutecznie z nią walczyć?
Dentofobia jest lękiem przed dentystą, często uogólnionym do odczuwania paraliżującego niepokoju także przed zabiegami stomatologicznymi, dźwiękiem borowania, a nawet zapachem środków dezynfekujących używanych w zabiegach dentystycznych. Osoby cierpiące na dentofobię czują dotkliwy strach także w sytuacji rozmowy telefonicznej mającej na celu umówienie się na wizytę u stomatologa, dlatego często unikają one wizyty w gabinecie.
Przyczyny i symptomy dentofobii
Psychologiczne przyczyny dentofobii są różne, od przykrych doświadczeń w gabinecie stomatologicznym w dzieciństwie, aż do głębokich barier wobec sytuacji utraty kontroli nad własnym ciałem, a do takiej kategorii zaufania społecznego należą przecież zabiegi medyczne. Wielu pacjentów doświadczających dentofobii musi sobie radzić z symptomami psychosomatycznymi, takimi jak: lęk, drżenie mięśni, bóle głowy i zaburzenia snu przed planowaną wizytą, zdarzają się również biegunki, kołatanie serca i nadmierna potliwość charakterystyczne dla wielu innych fobii.
Jak sobie radzić z dentofobią?
W przypadku łagodnej formy dentofobii wystarczającą strategią radzenia sobie z lękiem będzie wybór dobrego, poleconego przez przyjaciół gabinetu stomatologicznego. Już na pierwszej wizycie należy zakomunikować lekarzowi swój problem. Fobia nie jest nigdy winą pacjenta i doświadczony stomatolog na pewno jej nie zignoruje. Dentysta przygotuje pacjenta do zabiegów stomatologicznych, tłumacząc mu wszystkie etapy leczenia. Wzajemne zaufanie to podstawa pokonania lęku. W nielicznych przypadkach poradzenie sobie z atakami paniki i objawów psychosomatycznych może wymagać zastosowania łagodnych leków uspokajających podczas wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Lekarz może zaproponować np. zabiegi z wykorzystaniem sedacji wziewnej. W skrajnych przypadkach możliwe jest również przeprowadzenie leczenia zębów w pełnej narkozie.
Jeżeli te środki zaradcze nie pomogą, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który ustali indywidualną strategię doradczą. W leczeniu fobii, do których zalicza się również dentofobię, poleca się terapię poznawczo-behawioralną umożliwiającą zmianę destrukcyjnych schematów myślowych oraz stopniowe kształtowanie zdrowych nawyków. Stawka pokonania dentofobii to wyleczone zęby i prawidłowe poczucie własnej wartości, któremu sprzyja piękny i zdrowy uśmiech.