telefon (22) 55 69 300
10.06.2020

Czym jest suchy zębodół i jak go wyleczyć?

Suchy zębodół, czyli poekstrakcyjne zapalenie zębodołu, jest zakażeniem bakteryjnym, powstałym w miejscu po usunięciu zęba. Sytuacja ta dotyczy zaledwie ok. 4% pacjentów i zwykle jest efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie zaleceń dentysty, aby uniknąć nieprzyjemnych i bolesnych powikłań.

Ja powstaje suchy zębodół?

Suchy zębodół powstaje w miejscu rany (przerwanej błony śluzowej), gdzie powinien znajdować się chroniący przed infekcjami skrzep. Zapalenie zaczyna być zauważalne zwykle w ciągu 3 dni od zabiegu, ponieważ namnażające się bakterie zaczynają powodować silny ból, promieniujący aż do skroni, ucha czy nawet oczu.

Nie sama interwencja stomatologiczna jest jednak powodem infekcji, lecz szereg czynników około zabiegowych, np.:

  • zbyt szybkie sięgnięcie po ciepłe napoje i posiłki,
  • zbyt intensywne czyszczenie okolic miejsca po usunięciu zęba,
  • palenie tytoniu w czasie krótszym niż 72 godz. od zabiegu,
  • konsekwencja wcześniejszych, niewyleczonych stanów zapalanych,
  • niewłaściwe przeprowadzony zabieg ekstrakcji,
  • niedokrwienie tkanek w efekcie działania znieczulenia (wiele osób decyduje się na usuwanie ósemek pod narkozą),
  • wpływ chorób współistniejących: cukrzyca, nadciśnienie, hemofilia, niedożywienie, nowotwór,
  • podejmowanie dużego wysiłku fizycznego krótko po zabiegu.

Metody leczenia suchego zębodołu

Leczenie suchego zębodołu wymaga interwencji dentystycznej. Już krótkie oględziny miejsca po ekstrakcji pozwalają zauważyć silny stan zapalny (zaczerwienienie, opuchnięcie) i gromadzący się szary nalot. Pacjent zwykle jest osłabiony, skarży się na bolesność dziąseł, a z jego ust wydobywa się nieprzyjemny zapach, co jest konsekwencją namnażania bakterii. Możliwe jest także zaburzenie odczuwania smaków i szczękościsk.

W przypadku wystąpienia poekstrakcyjnego zapalenia zębodołu doraźną ulgę mogą przynieść środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu bądź ibuprofenu. Konieczna jest jednak w każdym wypadku wizyta u stomatologa, ponieważ nieleczona dolegliwość może doprowadzić do powstania ropnia czy nawet zapalenia kości.

Interwencja dentystyczna ogranicza się do oczyszczenia rany solą fizjologiczną, nałożenia preparatu przeciwzapalnego i zabezpieczenia rany wraz z podaniem antybiotyku. Proces leczenia trwa do 3 tygodni.

Choć suchy zębodół dotyka zaledwie 4% pacjentów, warto znać typowe objawy towarzyszące temu stanowi zapalnemu. Tylko wówczas można szybko zainterweniować, by uniknąć bardziej dotkliwych dla zdrowia konsekwencji jak ropnie czy zapalenie kości.

Dostępność