telefon (22) 55 69 300
04.07.2020

Po czym rozpoznać paradontozę?

Paradontoza jest jednym z częstszych problemów pacjentów gabinetów stomatologicznych. Jako główny czynnik sprzyjający rozwojowi choroby wskazuje się niewłaściwą higienę jamy ustnej. W wyniku zaniedbań i braku opieki stomatologicznej rozwijają się bakterie, które tworzą kamień nazębny przyczyniający się do przewlekłych stanów zapalnych dziąseł. Nieleczona paradontoza może być przyczyną przedwczesnego wypadania zębów.

Jak rozpoznać pierwsze objawy paradontozy?

Pierwsze niepojące objawy to powtarzające się krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów oraz zaczerwienienie i nadwrażliwość dziąseł. Jeżeli sytuacja taka wystąpi jednorazowo, może być związana ze spożyciem twardych pokarmów czy przypadkowym uszkodzeniem dziąsła. Natomiast jeżeli objawy występują regularnie, świadczą o stanie zapalnym. Należy pamiętać, że zdrowe dziąsła nie powinny krwawić przy zwykłym szczotkowaniu. W miarę postępowania choroby następuje także odsłonięcie szyjek zębowych.

Objawy zaawansowanej parodontozy

Zignorowanie pierwszych symptomów choroby może mieć fatalne skutki dla stanu uzębienia. Postępująca parodontoza będzie objawiać się m.in. nieprzyjemnym zapachem z ust, dziąsła będą obrzmiałe i zaczerwienione. Nasilające się krwawienia i ból będą ograniczać prawidłową higienę jamy ustnej. W końcowym stadium choroby uszkodzenie dziąseł powoduje brak stabilności zębów. Pacjenci zaczynają odczuwać ruchomość pojedynczych zębów. Charakterystyczna dla postępującej parodontozy jest także nadwrażliwość zębów na zimne lub gorące napoje lub posiłki.

Profilaktyka i leczenie parodontozy

Najlepszą profilaktyką w przypadku parodontozy jest właściwa higiena i regularne kontrole jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Leczeniem parodontozy zajmuje się dział stomatologii znany jako periodontologia. Rodzaj zabiegu jest zawsze dostosowywany do stopnia rozwoju choroby. Periodontologia oferuje skuteczne metody leczenia nawet bardzo zaawansowanej parodontozy.

Niestety wśród wielu osób nadal panuje błędne przekonanie, że z parodontozą trzeba żyć. Skutkiem takiego myślenia może być utrata zębów i utrzymujący się stan zapalny. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy się skonsultować ze stomatologiem. Szybko podjęte leczenie będzie łatwiejsze i skuteczniejsze.

Dostępność