Ortodoncja
Ortodoncja jest specjalnością stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu i zazwyczaj jest utożsamiana z poprawą estetyki uśmiechu. W rzeczywistości celem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie właściwych funkcji, do których zalicza się odgryzanie i rozdrabnianie pokarmu, bądź poprawa wymowy. Leczenie ortodontyczne jest coraz powszechniej stosowane, gdyż poprawa ustawienia zębów może często zmniejszyć ryzyko urazu, wyeliminować przeciążanie zębów, które może prowadzić do ich wcześniejszej utraty, a także poprawić funkcję żucia i ułatwić oczyszczanie zębów. Leczenie ortodontyczne obejmuje swoim zakresem zarówno dzieci, jak i dorosłych pacjentów.
Dobry ortodonta? MCS Warszawa!
Mazowieckie Centrum Stomatologii Sp. z o.o. świadczy usługi w zakresie szeroko pojętego leczenia stomatologicznego, w tym ortodoncji, w ramach której oferujemy nowoczesne i innowacyjne formy leczenia ortodontycznego oparte na fundamencie wiedzy oraz odpowiedzialności, a także kompleksowości działania.
Leczenie ortodontyczne dzieci
Nie wszyscy wiedzą, iż większość wad zgryzu powstaje w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Wady te z zasady mają nabyty charakter, a nieleczone stają się przyczyna wielu problemów w wieku późniejszym. Zdaniem specjalistów stomatologia dziecięca jest bardzo ważna, a pierwszą kontrolę ortodontyczną należy przeprowadzić przed ukończeniem 7. roku życia. Podczas wizyty specjalista ortodonta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem i opiekunem pacjenta oraz dokonuje oceny stanu uzębienia i warunków zgryzowych na podstawie badania klinicznego. Po dokładnym badaniu ortodonta będzie mógł stwierdzić, czy dziecko kwalifikuje się do wczesnego leczenia ortodontycznego. Wskazaniem do takiego leczenia miedzy innymi może być: tyłozgryz/ przodozgryz, zgryz krzyżowy/przewieszony, zgryz otwarty/głęboki, albo nieprawidłowości zębowe, np. stłoczenie zębów. Za sprawą wczesnego leczenia możliwe jest odpowiednie ukierunkowanie znajdujących w fazie wzrostu zębów i struktur kostnych twarzoczaszki.
Wczesne leczenie ortodontyczne pozwala przygotować miejsce dla mających się niebawem pojawić zębów stałych i pozwala uniknąć konieczności ich usuwania w przyszłości. Leczenie prowadzi do eliminacji różnego rodzaju dysproporcji, a także umożliwia poprawę rysów twarzy. Niektóre wady zgryzu muszą zostać korygowane możliwie najwcześniej, tak ze względów biologicznych, jak też społecznych oraz praktycznych, są również takie wady zębowo – zgryzowe, które można leczyć dopiero w wieku młodzieńczym, a zatem podjęcie decyzji w sprawie rozpoczęcia leczenia ortodontycznego musi zostać poprzedzone konsultacją rodziców dziecka z ortodontą.
Leczenie ortodontyczne młodzieży
Młodzież zazwyczaj chętnie poddaje się leczeniu wad zgryzu, ponieważ cechuje się wysoką świadomością zdrowotną, a także przywiązuje znaczną wagę do własnego wyglądu. Natomiast z medycznego punktu widzenia wiek młodzieńczy to odpowiedni okres do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, tak z uwagi na wysoki potencjał wzrostowy, jak też ze względu na nowo wyrzynające się zęby stałe. Obecnie noszenie aparatu ortodontycznego jest powszechnie akceptowane, a nawet modne, zaś proste zęby to nie tylko estetyczny wygląd, lecz zarazem odpowiednia ochrona przed rozwojem próchnicy i chorób przyzębia. Rozpoczęcie leczenia u młodych, nadal rosnących pacjentów daje bardziej przewidywalne efekty oraz pozwala uniknąć skomplikowanego, a także kosztownego leczenia w późniejszym wieku.
Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych
Leczenie ortodontyczne Nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego, w którym prowadzi się leczenie ortodontyczne. Zwykle wstępnej oceny zgryzu dokonuje pediatra, gdy dziecko ma ok. 2 lat i pełne uzębienie mleczne. Do ortodonty najczęściej trafiają dzieci w wieku 7-12 lat kierowane przez pediatrę, lekarza stomatologa, laryngologa lub logopedę. Leczenie ortodontyczne może być skutecznie przeprowadzone w każdym wieku. W przypadku osób dorosłych stosuje się je w sytuacji występowania nieleczonej wcześniej wady zgryzu, a także jako leczenie przygotowawcze przed planowanymi w przyszłości zabiegami implantologicznymi i protetycznymi. Najczęściej jednak do odwiedzenia gabinetu ortodontycznego motywuje pacjentów dorosłych pragnienie poprawy swojego uśmiechu i wyglądu. Odpowiednie położenie zębów sprawia, iż wargi mają właściwe podparcie, co powoduje, iż wolniej dochodzi do powstawania zmarszczek i bruzd nosowo-wargowych. Pomoc specjalisty ortodonty gwarantuje także właściwą czynność mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych, a w efekcie pozwala cieszyć się naturalnym uzębieniem przez długie lata.
Co to jest aparat ortodontyczny?
Istnieje kilka rodzajów aparatów ortodontycznych i tylko dobry lekarz jest w stanie orzec, jakie rozwiązanie będzie odpowiednie w konkretnym przypadku. Aparaty ortodontyczne są przeznaczone dla pacjentów w różnych grupach wiekowych, o różnych wadach zgryzu, charakteryzujących się różnym poziomem zaawansowania.
Najskuteczniejsze są aparaty stałe, które przytwierdzone są do zębów na stałe, bez możliwości ich zdejmowania. Stały aparat stosuje się wówczas, kiedy pacjent posiada już wszystkie zęby stałe.
Aparaty stałe metalowe składają się z różnego typu zamków oraz pierścieni, które są przytwierdzone do zębów za pomocą specjalnych klejów. Zamki są jednocześnie umocowaniem dla łuków o rozmaitej sprężystości, które są źródłem siły działającej na zęby nieprzerwanie przez cały okres leczenia.
Aparaty estetyczne – kosmetyczne to zbiorcza nazwa kilku różnych typów zamków, posiadających jedną wspólną cechę – wykonane są z takich materiałów, które nie rzucają się w oczy. Zależnie od materiału, zamki w tych aparatach mogą być słabo albo praktycznie całkiem niewidoczne. Takie zamki są doskonałą propozycją dla osób, którym szczególnie zależy na estetyce.
W Poradni Ortodoncji Mazowieckiego Centrum Stomatologii świadczymy szeroki zakres usług. Prowadzimy:
- konsultacje ortodontyczne;
- diagnozowanie i leczenie wad zgryzu;
- leczenie ortodontyczne dzieci;
- leczenie ortodontyczne dorosłych;
- aparaty ortodontyczne stałe – kosmetyczne oraz metalowe;
- aparaty ortodontyczne ruchome;
- profilaktykę ortodontyczną;
- diagnostykę oraz terapię logopedyczną, obejmującą diagnozę i likwidację przyczyn pierwotnych oraz wtórnych skutków zaburzeń mowy.
Przebudowa zgryzu
Wskazaniem do przeprowadzenia przebudowy zgryzu jest szereg czynników, które świadczą o tym, że zęby wraz z mięśniami oraz stawem skroniowo-żuchwowym nie pracują w harmonii. W praktyce mowa na przykład o kruszeniu się zębów lub ich starciach. Wśród objawów wymienia się również pojedyncze lub mnogie braki w uzębieniu, częste wypadanie wypełnień, jak również pojawianie się odgłosów w trakcie zamykania ust lub ich otwierania.
W jaki sposób wykonywana jest przebudowa zgryzu
Przebudowa zgryzu ma na celu odtworzenie prawidłowych relacji zębów górnych do dolnych. Tego typu leczenie składa się z kilku etapów. Pacjenci poddawani się kompleksowej diagnostyce – od wykonania badania RTG, analizy modeli i zdjęć fotograficznych, po postawienie diagnozy. Następnie prognozuje się proces leczenia, w którym każdy pacjent jest traktowany w sposób indywidualny.
Konsekwencje zwlekania z przebudową zgryzu
Wada zgryzu, w tym wspomniane nieprawidłowości w obrębie łuków zębowych i ich wzajemnym stosunku może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Wśród nich wymienia się m.in. ruchomość zębów, ich złamania, recesje dziąseł czy też ubytki w koronach zębów, dlatego tak ważna jest skuteczna diagnostyka, a następnie opracowanie skutecznego, indywidualnego planu leczenia, który nie dopuści do pojawienia się tego typu nieprawidłowości.
Zapisz się na konsultację ortodontyczną w MCS:
tel. 22 55 69 353 gabinet 113
tel. 22 55 69 354 gabinet 114
tel. 22 55 69 355 gabinet 115
tel. 22 55 69 356 gabinet 116
tel. 22 55 69 357 gabinet 117
tel. 22 55 69 358 gabinet 118
Nasi Lekarze – Ortodonci:
- Lekarz stomatolog – dr n. med. Magdalena Tomasz, specjalista ortodoncji
- Lekarz stomatolog – Barbara Wróbel-Kosińska, specjalista ortodoncji
- Lekarz stomatolog – Marzena Makowska-Kaczmarska, specjalista ortodoncji
- Lekarz stomatolog – Małgorzata Wenda-Seyfried
- Lekarz stomatolog – Ewa Dudarewicz, specjalista ortodoncji
- Lekarz stomatolog – Aleksandra Szpilska, specjalista ortodoncji
- Lekarz stomatolog – Iwona Piotrkowicz, specjalista ortodoncji
- Lekarz stomatolog –Anna Wierusz, specjalista ortodoncji